Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
7za a -mx=9 -v4700m archiv.7z /raid/samba/data/projektyPokud by měla být zálohována i unixová práva, tak raději
tar cvf - /raid/samba/data/projekty | 7za a -mx=9 -si -v4813m archiv.7zPotřebuje však hodně paměti (se stupněm 9 asi 400 MB). P.S.: Lze použít i méně náročný, rychlejší, ale o trochu horší RAR:
rar a -r -s -m5 -md4096 -ow -ol -v4928307k archiv.rar /raid/samba/data/projekty tar -cvf - /raid/samba/data/projekty | rar a -r -s -m5 -md4096 -siarchiv.tar archiv.tar.rar
7za x -so archiv.tar.7z | tar xvf - rar p -inul archiv.tar.rar | tar xvf -
$ 7za bash: 7za: command not found
tar
, split
, cat
a gzip
mám všude i bez jakékoli instalace (teda kromě jisté parodie na OS, kterou stejně nepoužívám) a maximálně jsem ochoten ještě akceptovat bzip2
, protože ten mám skoro všude. A už vůbec je každý žhavý si někde něco kompilovat, protože pro jeho trochu exotickou platformu se autor neuráčil udělat binární balíček (třeba PPC, ARM, ...).
type
alebo copy
.
A videl si už aj iné operačné systémy ako Linux? Na akom inom OS to rozbehám do 5 minút? Treba poznať riešenia, ktoré fungujú všade. Keď to rozdelí split-om, tak to dokážem spojiť na každom operačnom systéme.
Tiskni
Sdílej: