Byla vydána nová verze 6.1 linuxové distribuce Lakka (Wikipedie), jež umožňuje transformovat podporované počítače v herní konzole. Nejnovější Lakka přichází s RetroArchem 1.22.2.
Matematický software GNU Octave byl vydán ve verzi 11.1.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vedle menších změn rozhraní jsou jako obvykle zahrnuta také výkonnostní vylepšení a zlepšení kompatibility s Matlabem.
Weston, referenční implementace kompozitoru pro Wayland, byl vydán ve verzi 15.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti Collabora. Vypíchnout lze Lua shell umožňující psát správu oken v jazyce Lua.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 29 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Ústavní soud na svých webových stránkách i v databázi NALUS (NÁLezy a USnesení Ústavního soudu) představil novou verzi chatbota využívajícího umělou inteligenci. Jeho posláním je usnadnit veřejnosti orientaci v rozsáhlé judikatuře Ústavního soudu a pomoci jí s vyhledáváním informací i na webových stránkách soudu, a to i v jiných jazycích. Jde o první nasazení umělé inteligence v rámci webových stránek a databází judikatury českých soudů.
Byla vydána nová verze 10.1 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je podpora NanoPi Zero2 a balíček WhoDB.
Konference Otvorený softvér vo vzdelávaní, výskume a v IT riešeniach OSSConf 2026 proběhne od 1. do 3. července 2026 na Žilinské univerzita v Žilině: "Cieľom našej konferencie je poskytnúť priestor pre informovanie o novinkách vo vývoji otvoreného softvéru a otvorených technológií, o možnostiach využitia týchto nástrojov vo vede a vzdelávaní a taktiež poskytnúť priestor pre neformálne priateľské stretnutie užívateľov a priaznivcov
… více »Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Fedora je od 10. února dostupná v Sýrii. Sýrie vypadla ze seznamu embargovaných zemí a Fedora Infrastructure Team mohl odblokovat syrské IP adresy.
Ministerstvo zahraničí Spojených států amerických vyvíjí online portál Freedom.gov, který umožní nejenom uživatelům v Evropě přístup k obsahu blokovanému jejich vládami. Portál bude patrně obsahovat VPN funkci maskující uživatelský provoz tak, aby se jevil jako pocházející z USA. Projekt měl být původně představen již na letošní Mnichovské bezpečnostní konferenci, ale jeho spuštění bylo odloženo.
Prosím o radu ohledně pluginů ve Firefoxu. Mám podobný problém jako je tento, jen s tím rozdílem, že mi nezamrzne celý Firefox. Stane se něco podivného.
Často jsem sledoval televizní zprávy a jiné video streamy. Vždy to přímo z www stránek fungovalo bezvadně. Přehrával jsem Windows Media i formáty pro RealPlayer / HelixPlayer. Najednou to ale fungovat přestalo. Je možné, že by to mohlo být kvůli upgradu na Firefox 1.5 (balíček z distra - ArchLinux).
Pokud chci spustit přehrávání videa, nestane se vůbec nic. Žádný kontakt se serverem. Vůbec se v okénku videa neobjeví logo mplayer-pluginu. Na konzoli se vypisuje dvakrát po sobě tohle:
NP_Initialize Init scriptable instance Failed to open DBUS session: Unable to determine the address of the message bus Die scriptable instance
Prohlížeč běží normálně dál, jako by se nic nestalo. Zkoušel jsem to u mnoha serverů. Nikde žádná odezva. (Takže serverem to asi nebude...) Nestalo se někomu z vás něco podobného? Na Googlu se takové chybové hlášky najdou, ale jde většinou o zcela jiný (půl roku starý) problém.
Když se podívám na about:plugins, všechny tam jsou a jsou povolené. Démon dbus mi běží. (Nebo tu zkratka DBUS znamená něco jiného?) Nebude to nějaký problém s uživatelskými právy? (Třeba je potřeba vytvořit nějakou novou skupinu nebo tak.)
Při opakovaných pokusech o spuštění videa se někdy (náhodně) objeví kromě zmiňované hlášky ještě tato:
NP_Initialize Init scriptable instance (Gecko:2416): GLib-GObject-WARNING **: cannot register existing type `DBusGProxy' (Gecko:2416): GLib-GObject-CRITICAL **: g_type_set_qdata: assertion `node != NULL' failed (Gecko:2416): GLib-GObject-CRITICAL **: g_boxed_type_register_static: assertion `g_type_from_name (name) == 0' failed (Gecko:2416): GLib-GObject-CRITICAL **: g_type_set_qdata: assertion `node != NULL' failed Failed to open DBUS session: Unable to determine the address of the message bus Die scriptable instance
To je teda hustý... Co se to s těmi pluginy děje? Všechny mám nainstalované jako balíčky z distra, stejně jako Firefox. Zatím to tak vždy fungovalo.
A je to tady, po několika dalších pokusech krásná jedenáctka:
NP_Initialize
Init scriptable instance
/opt/mozilla/lib/firefox-1.5/run-mozilla.sh: line 131: 2416 Neoprávněný přístup do paměti (SIGSEGV)
"$prog" ${1+"$@"}
Zatím se o takovém problému nikde nepíše. Že by se to stalo jenom mně? Netuším, kde dělám chybu.
Tiskni
Sdílej: