Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
.bash_logout
a zapsal do něj příkazy - nic se ale po odhlášení nestane.
Pokud zkusím přidat příkaz do souborů (.profile
nebo .bashrc
), které jsou určeny k definici činností po přihlášení, tak to funguje.
Tušíte někdo, kde by mohl být problém, nebo jak jinak zajistit vykonání příkazu při odhlášení uživatele?
Předem díky.
P.S.: neposílejte, prosím, tentýž dotaz do více fór současně. Pokud se jedná o fóra s podobnou tématikou, obvykle je čtou přibližně stejní lidé.
Právě jsem to zkoušel a funguje to bez problémů. Musí se jednat ale o tzv. login shell - viz např. manuálová stránka.No jo, máte pravdu - pokud jdu přes login shell, tak to opravdu funguje.
Kam ale zapsat příkaz, aby se provedl, pokud se uživatel odhlásí z KDE, nebo rovnou z KDE restartuje/vypne PC?
P.S.: neposílejte, prosím, tentýž dotaz do více fór současně. Pokud se jedná o fóra s podobnou tématikou, obvykle je čtou přibližně stejní lidé.Už to nikdy neudělám.
Vytvořil jsem adresář ~/.kde/shutdown
a do něj jsem nakopíroval skript, který se má spustit.
~/.bash_logout
by se totiž skript při odlogování spouštěl tolikrát, kolik bylo otevřených shellů. Což by podle okolností mohlo být třeba dvacetkrát - nebo také ani jednou. A samozřejmě by se mnohdy spustil, aniž by uživatel ukončoval KDE.
Pokud to takto funguje (nevím, zatím jsem to nepotřeboval), je to i vhodnější řešení. Při řešení přes ~/.bash_logout
by se totiž skript při odlogování spouštěl tolikrát, kolik bylo otevřených shellů. Což by podle okolností mohlo být třeba dvacetkrát - nebo také ani jednou. A samozřejmě by se mnohdy spustil, aniž by uživatel ukončoval KDE.
Dnes podruhé už máte pravdu
Tiskni
Sdílej: