Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
/dev/hda1 / ext3 acl,user_xattr 1 1 /dev/hda5 /fat vfat defaults 0 0 /dev/hda6 swap swap defaults 0 0 proc /proc proc defaults 0 0 sysfs /sys sysfs noauto 0 0 usbfs /proc/bus/usb usbfs noauto 0 0 devpts /dev/pts devpts mode=0620,gid=5 0 0 /dev/hda7 /data auto auto,user 0 0 /dev/hda8 /home auto auto,user 0 0 /dev/fd0 /media/floppy subfs noauto,fs=floppyfss,procuid,nodev,nosuid,sync 0 0 /dev/cdrecorder /media/cdrecorder subfs noauto,fs=cdfss,ro,procuid,nosuid,nodev,exec,iocharset=utf8 0 0 /dev/dvdram /media/dvdram subfs noauto,fs=cdfss,ro,procui
acl,user_xattra nahrad to
defaultsa v instalatoru nenastavuj pro tento oddil priste atributy pro uzivatele, jinak ti to bude blbnout opet.
acl
user_xattr
je v SuSE defaultní nastavení, mám to tak na všech filesystémech v 9.3 i 10.0 a na možnost spouštět příkazy to nemá nejmenší vliv (proč by také mělo). Probém bude IMHO někde trochu jinde.
Osobně bych tipoval, že se tazateli nedaří spouštět programy z toho filesystému, který má mountovaný jako /home
, protože parametr user
automaticky implikuje noexec
. Takže bych spíš zkusil příslušný řádek doplnit o exec
, nebo raději vyhodit to user
, protože si moc nedokážu představit, k čemu je v praxi dobré mít user mountable /home
(zvlášť když stejně nemá noauto
).
gcc version 4.0.2 20050901 (prerelease) (SUSE Linux) configure:2230: $? = 0 configure:2232: gcc -V /dev/null &5 gcc: '-V' option must have argument configure:2235: $? = 1 configure:2258: checking for C compiler default output file name configure:2261: gcc conftest.c >&5 configure:2264: $? = 0 configure:2310: result: a.out configure:2315: checking whether the C compiler works configure:2321: ./a.out ./configure: line 2322: ./a.out: Permission denied configure:2324: $? = 126 configure:2333: error: cannot run C compiled programs. If you meant to cross compile, use `--host'. See `config.log' for more details.
checking whether the C compiler works... configure: error: cannot run C compiled programs.
notail,noatime? Co to udela po restartu ?
fstab
přemountovat ten filesystém?
mount -o remount,exec /home
'. Pomůže to?
fstab
. A podívejte se do manuálové stránky, co přesně znamenají parametry user
, auto/noauto
a exec/noexec
, ať z toho odnesete něco do budoucna.
/home
s parametry auto,user
vám nevytvořil sám od sebe…
Tiskni
Sdílej: