Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Myslim ze Slackware by na tom mnel behat v textu v pohode. Debian je na takovy strojecek ne moc vhodny k vuli narocnejsimu installatoru, alespon tolik moje zkusenost. Nezapomente na dostatecne veliky swap. Kdyz prihodite nejakou pamet, budou na tom chodit i Xka. Slackware se bat nemusite, neni o mnoho slozitejsi nez ostatni distribuce. Jinak tech co hlasaji vyhodte ten kram, tech si nevsimejte. Jsou to budizknicemove kteri neumi rozchodit ani parni valec.
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
Pro textovy rezim neni treba zvetsovat RAM. 16MB staci. Howg.
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
CO tam nejde? Nejde to nainstallovat? Nebo to nebootuje? Nebo jiny problem? Pokud to je nejaky problem ktery se netyka volby distribuce, pak to zadejte jako novou otazku!
Velikost swapu zalezi na tom co budete pouzivat. Ja mam 64MB RAM a i bez swapu spustim Operu. S 30MB swapu jsem rozchodil i KDE! Zkuste swap==2*RAM.
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
Mám rozběhané Slackware 8.1 i na 486 a 32MB paměti včetně X-ek.
Můj notes je P100 a má jen 16MB paměti.Je na něm Slackware 9.0. Jsou tam X-ka a blackbox. Pravda, pořád to swapuje. Běhá na tom Links hacked, dokonce Opera 5 (ale ta neumí česky - musely by se přidat fonty). Jsou tam prohlížeče obrázků (XnView a xv) a xmms na muziku (kromě konzolových aplikací). Pak ještě pár aplikaci (Xpdf, gv, xcalc a pod.). Na víc už není místo na HDD.
Instalátor potřebuje 16MB, takže pokud jsou ty paměti v pořádku a nehádaj se, mělo by to jít nainstalovat.
Pozor: instalace na takovémhle stroji jde velmi pomalu! Na té 486-ce je to na zabití!
Mozna by stalo pouzit jadro lowmem.i
, je primo soucasti installacniho CD Slackware. Nikdy jsem to nezkousel, asi je to dost osekane jadro s podporu IDE, delane na 8MB.
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
Tiskni
Sdílej: