V Lucemburku byly oznámeny výsledky posledního kola výzev na evropské továrny pro umělou inteligenci neboli AI Factories. Mezi úspěšné žadatele patří i Česká republika, potažmo konsorcium šesti partnerů vedené VŠB – Technickou univerzitou Ostrava. V rámci Czech AI Factory (CZAI), jak se česká AI továrna jmenuje, bude pořízen velmi výkonný superpočítač pro AI výpočty a vznikne balíček služeb poskytovaný odborníky konsorcia. Obojí bude sloužit malým a středním podnikům, průmyslu i institucím veřejného a výzkumného sektoru.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.105 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.105 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Ve Firefoxu bude lepší správa profilů (oddělené nastavení domovské stránky, nastavení lišt, instalace rozšíření, uložení hesla, přidání záložky atd.). Nový grafický správce profilů bude postupně zaváděn od 14.října.
Canonical vydal (email) Ubuntu 25.10 Questing Quokka. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do července 2026.
ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzi 1.5.0.
Byla vydána nová verze 1.12.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace.
V Redisu byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická zranitelnost CVE-2025-49844 s CVSS 10.0 (RCE, vzdálené spouštění kódu).
Ministr a vicepremiér pro digitalizaci Marian Jurečka dnes oznámil, že přijme rezignaci ředitele Digitální a informační agentury Martina Mesršmída, a to k 23. říjnu 2025. Mesršmíd nabídl svou funkci během minulého víkendu, kdy se DIA potýkala s problémy eDokladů, které některým občanům znepříjemnily využití možnosti prokázat se digitální občankou u volebních komisí při volbách do Poslanecké sněmovny.
Společnost Meta představila OpenZL. Jedná se o open source framework pro kompresi dat s ohledem na jejich formát. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Google postupně zpřístupňuje českým uživatelům Režim AI (AI Mode), tj. nový režim vyhledávání založený na umělé inteligenci. Režim AI nabízí pokročilé uvažování, multimodalitu a možnost prozkoumat jakékoliv téma do hloubky pomocí dodatečných dotazů a užitečných odkazů na weby.
DavLockDB /var/lock/DavLock <Directory "/srv/www/htdocs/kalendar"> # <IfModule mod_dav.c> Dav On # </IfModule> AllowOverride FileInfo AuthConfig Limit Options MultiViews Indexes SymLinksIfOwnerMatch IncludesNoExec Order allow,deny Allow from all AuthName "Kalendar" AuthType Basic AuthUserFile /srv/www/htdocs/kalendar/.htpasswd AuthGroupFile /dev/null <Limit GET PUT POST DELETE PROFIND PROPATCH MKCOL COPY MOVE LOCK UNLOCK> Require valid-user </Limit> </Directory>Tak to mam nastaveny adresar, kde bych chtel pouzit WEBDAV. Kdyz pouziji program litmus, tak skonci v druhym kroku hlaskou - server nepodporuje MKCOL.
xxx:/home/ads # litmus http://xxx..cz/kalendar xxx xxxxx -> running `basic': 0. init.................. pass 1. begin................. FAIL (Could not create new collection `/kalendar/litmus/' for tests: 500 Internal Server Error Server must allow `MKCOL /kalendar/litmus/' for tests to proceed) <- summary for `basic': of 2 tests run: 1 passed, 1 failed. 50.0% See debug.log for network/debug traces.V logu se objevy
[Thu Feb 09 17:12:28 2006] [error] [client xxx] The locks could not be queried \ for verification against a possible "If:" header. [500, #0] [Thu Feb 09 17:12:28 2006] [error] [client xxx] \ Could not open the lock database. [500, #400] [Thu Feb 09 17:12:28 2006] [error] [client xxx] (13)Permission denied: Could not\ open property database. [500, #1]
/var/lock/
? Chce si v něm totiž vyrobit soubory DAVLock.dir
a DAVLock.pag
/var/lock
jenom tehdy, když na to má práva uživatel, pod kterým běží apache (většinou nobody).
Tiskni
Sdílej: