Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Texas Instruments představil nejmenší mikrokontrolér na světě MSPM0C1104. Je o 38 % menší než současné nejmenší mikrokontroléry. Má pouze 1,38 mm².
/home
máte jako samostatný filesystém nebo ne. Ukažte raději, co vám vypíše příkaz df
.
du -x / | sort -n | tail -100
/var
a /home
(případně ještě /usr
). Toto rozdělení je UNIXová tradice a má svoje opodstatnění a výhody na serverech, nicméně na jednouživatelském desktopu to žádný smysl nemá. Naopak, vede to k problémům protože počáteční odhad potřebného místa bývá zcela špatný, jako se stalo v tomto případě.
Troufnu si dát radu: instalujte vždy jen na jednu partition (pokud opravdu nevíte přesně, proč a nač by jich mělo být více).
Toto rozdělení je UNIXová tradice a má svoje opodstatnění a výhody na serverech, nicméně na jednouživatelském desktopu to žádný smysl nemá.
Ale má. Přinejmenším /home
je vždy lepší dát zvlášť. Aspoň pak nemusíte řešit, co s daty, když budete instalovat novější verzi nebo jinou distribuci.
Taky rád vidím změny, které se staly, na vlastní oči. Zda jsou k lepšímu, či vůbec jsou vidět. Tak střídam dvě partišny pro sdílení adresáře root a v tom mam všechno, tu druhou časem promažu a přijde na ni zase další, novější verze. Mam tak zálohu pro případ potíží. Jak objevuju kvality live-verzí, asi se od tohoto zvyku časem oprostím.
Tiskni
Sdílej: