Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
up() { tr a-z A-Z; } check() { for F in *.[${F:0:1}$(echo ${F:0:1} | \ up)][${F:1:1}$(echo ${F:1:1} | \ up)][${F:2:2}$(echo ${F:2:2} | up)]; do [ ! -z "$F" ] && \ break; done; }a spustím
check oggjenže to vrací pořád nulu ať už tam ogg je, nebo ne. Asi by to šlo jen poladit a nebyl by problém, jenže mi to přijde trošku extrémismus na takovou trivialitu. Samozřejmě mě napadlo třeba
ls *.[oO][gG][gG]
, ale co kdyby jich tam bylo hafo, že jo...
a nieco take ze for i in *; do if [ -n "`echo $i | grep -w -i ".ogg$"`" ]; then pocet=$[ $pocet + 1 ] fi; done; by nefungovalo?
[ivok@zero ~]$ ls *.avi 2>/dev/null >/dev/null [ivok@zero ~]$ echo $? 0 [ivok@zero ~]$ ls *.ogg 2>/dev/null >/dev/null [ivok@zero ~]$ echo $? 1
*.ogg
se expanduje na neprázdný řetězec *.ogg
v případě, že soubory neexistují. Při přiřazení do proměné se nullglob neuplatní takže se to musí prohnat přes echo. No a v neposlední řadě je nocaseglob dost užitečný přepínač a uděláme to v subprocesu, aby jsme si nezměnili aktuální nastavení. Třeba nějak takhle:
check() { local a="$(shopt -s nocaseglob nullglob; echo *".$1")"; test -n "$a"; }
echo $a
tak se provede globbing a tak je při ladění potřeba si to vypsat například pomocí echo "x${a}x"
Zkrátka samé radosti *.[oO][gG][gG]
. Na co je tam asi to shopt -s nocaseglob
? To si to nemlžete zkusit než něco plácnete?
$ check() { test -n "$(shopt -s nocaseglob nullglob; echo*".$1")"; } $ touch a.oGg $ check ogg && echo OK || echo BAD OK $ rm a.oGg $ check ogg && echo OK || echo BAD BAD
find ./ -type f -maxdepth 1 -name "*.[oO][gG][gG]"
find: warning: you have specified the -maxdepth option after a non-option argument -type, but options are not positional (-maxdepth affects tests specified before it as well as those specified after it). Please specify options before other arguments.
Tiskni
Sdílej: