Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Na FAT32 Linux nenainstaluješ
Jeden nikdy neví, možná že UMSDOS ještě funguje…
Možná by při nejhorším stačilo ten oddíl ve Win úplně odstranit a znovu vytvořit(aby tam nebyl žádný souborový systém)
Když tu partition vytvoříte znovu s přesně stejným začátkem i koncem, filesystém zůstane zcela funkční. Párkrát mi tato skutečnost zachránila data…
Ad 2. Nejsem si úplně jistý, co přesně udělá fdisk nebo jeho ekvivalent ze současných Windows. Ale DOSový ani linuxový fdisk určitě nic jiného než odpovídající položku v partition table nepřepisují.
Ad 2. Položka v partition table vám v podstatě pouze popisuje, kde oddíl začíná, kde končí a co v něm je (jakýmsi osmibitovým identifikátorem). Takže když tam napíšete zpátky přesně stejné hodnoty, jaké tam byly, bude všechno zase funkční, protože samotného filesystému se nikdo nedotkl.
Pokrčoval jsem Linuxem Mandrake 10.1, který se mi ovšem nikdy nepodařilo nainstalovat (nějaké neznámé chyby)Jednoduše napsat tu chybu jinak se nehnem. A z live distribuce dodat výstup fdisku (fdisk /dev/hda ENTER p ENTER) Možností je několik nerozeznal řadič disku používáš sata, používáš nějakej sw raid na MB atd.....
No nepokročil sem nijak :) Ani sem se o to zatim nesnažil...Můžeš mi říct, proč tu hledáš řešení problému, který se nesnažíš řešit??
jakým nástrojem a z jakého OS se pokoušíš o to "formátování" a o partici disku? Nabootuju z nějakého cédečka, spustím fdisk nebo něco podobného, smáznu ten třetí oddíl (je to primární oddíl? nebo extended partišna?), zapíšu do partiční tabulky, pro jistotu vypnu počítač a nastartuju znova s instalací z CD. Do volného místa si to nadělí vlastní svazky. Akorát to možná bude říkat, že partice boot má být někde na začátku, aby ji našel BIOS, pokud je to nějaký starší kousek.
Co chceš formátovat a proč? A co to znamená, že máš třetí oddíl volný? Pokud je smazaný z partiční tabulky, tak žádný třetí oddíl není, volné místo není žádný oddíl. Pokud je v partiční tabulce a je na něm nějaké těžko definované nic a flag v PT je neznámý, taxe nelze divit, že tam instalák nechce nic psát. Panebože.
Pokud sem nenapíšeš, jak je ten disk rozdělený, tak ti těžko někdo poradí.
Command (m for help): p Disk /dev/hda: 15.0 GB, 15020457984 bytes 16 heads, 63 sectors/track, 29104 cylinders Units = cylinders of 1008 * 512 = 516096 bytes Device Boot Start End Blocks Id System /dev/hda1 * 1 1023 555760+ 6 FAT16 /dev/hda2 1024 7936 3284752 83 Linux /dev/hda3 7937 15873 4030248 83 Linux /dev/hda4 15874 29104 6768424 5 Extended /dev/hda5 15874 16914 584632+ 82 Linux swap /dev/hda6 16915 29104 6443728+ 83 LinuxNo a také není třeba, aby fdisk nějaké oddíly rozpoznával. Pokud vidí ty dva oddíly jako NTFS (id 7 ?) a reportuje zbytek jako nepoužité místo, tak je vše v pořádku a dá se začít s instalací. Při ní se teprve vytvoří nové oddíly v tom volném místě, posléze se zformátují na (nejspíše) ext3fs.
Takže odhaduji, že ty tam máš za sebou možná: /dev/hda1 s Id 7; /dev/hda2 s Id 5; /dev/hda5 s Id 7; /dev/hda6 s Id b. Pokud tam hda6 není, tak jsi ho již smazal. Ale jak jsem byl psal - pokud nenapíšeš SKUTEČNÉ rozdělení disku, tak jak ho reportuje fdisk, tak se dá těžko radit.
Tiskni
Sdílej: