Digitální a informační agentura (DIA) na přelomu roku dokončila rozsáhlou modernizaci hardwarové infrastruktury základních registrů. Projekt za 236 milionů korun by měl zabránit výpadkům digitálních služeb státu, tak jako při loňských parlamentních volbách. Základní registry, tedy Registr práv a povinností (RPP), Informační systém základních registrů (ISZR) a Registr obyvatel (ROB), jsou jedním z pilířů veřejné správy. Denně
… více »Evropská komise (EK) zahájila nové vyšetřování americké internetové platformy 𝕏 miliardáře Elona Muska, a to podle unijního nařízení o digitálních službách (DSA). Vyšetřování souvisí se skandálem, kdy chatbot s umělou inteligencí (AI) Grok na žádost uživatelů na síti 𝕏 generoval sexualizované fotografie žen a dětí. Komise o tom dnes informovala ve svém sdělení. Americký podnik je podezřelý, že řádně neposoudil a nezmírnil rizika spojená se zavedením své umělé inteligence na on-line platformě.
Bratislava OpenCamp pokračuje vo svojej tradícii a fanúšikovia otvorených technológií sa môžu tešiť na 4. ročník, ktorý sa uskutoční 25. 4. 2026 na FIIT STU v Bratislave. V súčasnosti prebieha prihlasovanie prednášok a workshopov – ak máte nápad, projekt, myšlienku, o ktoré sa chcete podeliť s komunitou, OpenCamp je správne miesto pre vás.
Krádež není inovace (Stealing Isn't Innovation). Koalice umělců, spisovatelů a tvůrců protestuje proti používání autorsky chráněných děl velkými technologickými společnostmi pro trénování AI systémů bez povolení či kompenzace.
Stát, potažmo ministerstvo vnitra plánuje zřízení nového, neveřejného virtuálního operátora, který by byl primárně určený na zajištěni kritické infrastruktury státu. Cílem je zajistit udržitelné, bezpečné, mobilní, vysokorychlostní datové a hlasové služby umožňující přístup ke kritickým aplikacím IZS a krizového řízení.
Byla vydána nová verze 10.0 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze nové balíčky ownCloud Infinite Scale a Uptime-Kuma.
Byla vydána nová verze 3.0.8 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Microsoft poskytl FBI uživatelské šifrovací klíče svého nástroje BitLocker, nutné pro odemčení dat uložených na discích třech počítačů zabavených v rámci federálního vyšetřování. Tento krok je prvním známým případem, kdy Microsoft poskytl klíče BitLockeru orgánům činným v trestním řízení. BitLocker je nástroj pro šifrování celého disku, který je ve Windows defaultně zapnutý. Tato technologie by správně měla bránit komukoli kromě
… více »Spotify prostřednictvím svého FOSS fondu rozdělilo 70 000 eur mezi tři open source projekty: FFmpeg obdržel 30 000 eur, Mock Service Worker (MSW) obdržel 15 000 eur a Xiph.Org Foundation obdržela 25 000 eur.
yum na CentOS 4.2, aby komunikoval s http proxy. Prohledal jsem manuálové stránky, web, ale žádný postup mi nefunguje.
Zkoušel jsem nastavit parametry v /etc/yum.conf.
proxy=http://proxy:80/ proxy_username=user proxy_password=passwdNastavovat proměnné
http_proxy i HTTP_PROXY ve formátu http://user:passwd@proxy:80/ a nic. Skončím pokaždé na tomto:
yum check-update Setting up repositories update 100% |=========================| 951 B 00:00 base 100% |=========================| 1.1 kB 00:00 addons 100% |=========================| 951 B 00:00 extras 100% |=========================| 1.1 kB 00:00 Reading repository metadata in from local files primary.xml.gz 8.0 kB 00:07 http://merlin.fit.vutbr.cz/mirrors/centos/4/os/i386/repodata/primary.xml.gz: [Errno 4] Socket Error: timed out Trying other mirror. Error: failure: repodata/primary.xml.gz from base: [Errno 256] No more mirrors to try.Přitom proxy mám nastavenou dobře, protože
wget http://merlin.fit.vutbr.cz/mirrors/centos/4/os/i386/repodata/primary.xml.gz
--13:57:36-- http://merlin.fit.vutbr.cz/mirrors/centos/4/os/i386/repodata/primary.xml.gz
=> `primary.xml.gz'
Resolving proxy... xxx.xxx.xxx.xxx
Connecting to proxy|xxx.xxx.xxx.xxx|:80... connected.
Proxy požadavek odeslán, program čeká na odpověď ... 200 OK
Délka: neudáno [text/html]
[ <=> ] 10 832 677.00B/s
13:57:44 (1.32 KB/s) - `primary.xml.gz' saved [10832]
BTW: předtím jsem tam měl mirror.centos.org, zkusil jsem to změnit na fit.vutbr.cz, ale bez úspěchu.
. Naštěstí jsem objevil interní mirror CentOS.
Tiskni
Sdílej: