Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
e2fsck -f -n
, disky jsou přitom připojené rw. Hlasí se chyby (různé; všude je Free blocks/inodes count wrong
, někde multiply claimed blocks
, zero dtime
, entry has deleted/unused inode
, block bitmap differences
).
Když jsem jednou disky odpojil (nebo remount ro, když to byl /) a pustil e2fsck -fpv
, žádné chyby se nenašly ani neopravily. Z ro-checků se však chyby stále hlásí.
Chápu že jsou špatně Free blocks count atp, když se během checkování na disky může zapisovat (např. přijde mail). Ale ten zbytek? Fyzické vady disků to nejsou, jednak by musely odcházet všechny a SMART tvrdí, že je vše OK.
Je takové chování e2fsck normální? Hrozí ztráta dat (ohlašované vady nepřibývají)? Co s tím?
Distribuce: 2 × debian sarge, 1 × Ubuntu (dapper).
Díky za rady. Venca
Jednou se mi stalo, že filesystém byl původně, pak asi měl nějakou malou chybku kvůli výpadku UPS
journal_data
(tune2fs -o journal_data /dev/xxx
). Výkon se tím sice sníží, ale je zachována konsistence dat.
Prakticky jediný způsob, jak se vyhnout ztrátě dat (způsobené čímkoliv) je důsledné zálohování.
SMART hlásí sám disk. Každý výrobce disků používá trochu jiný způsob výpočtu parametrů (některé disky dokonce resetují údaje při rebootu). Na SMART data bych moc nesázel.
Tiskni
Sdílej: