Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.
Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.
XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).
Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.
Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.
Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.
haltem z Xek i z konzole mi to psalo must be superuser, i kdyz jsem byl prihlasen jako root. Zkousel jsem PC vypnout prikazem shutdown -h now a komp se zacal vypinat, ale pred koncem volal halt a vypinani se zastavilo. Potom jsem si zkousel prekopirovat /sbin/halt z mych druhych MDK2006 na jinem pocitaci. Konqueror ho vidi, konzole take ale "nebarevne" - tedy ne jako program. Pri zadani shutdown -h 0 to dela to co predtim, pri zadani halt mi to vypise program nenalezen, at jsem prihlasen jako user ci root. Urpmi halt nejde, jelikoz halt neni balicek a po aktualizaci systemu se mi /sbin/halt neprepsalo.
Potom jsem si zkousel prekopirovat /sbin/halt z mych druhych MDK2006 na jinem pocitaci. Konqueror ho vidi, konzole take ale "nebarevne" - tedy ne jako program.Zkus překontrolovat práva na tom /sbin/halt - nastav mu stejné jako má na těch druhých MDK. R
a ty si nahradili halt, pak jsem opet upgradnul na 2006 a jde mi vypinani z konzole i vypinani z meho pocitace pres ssh. Potreboval bych ale pridat vypnuti/restartovani do nabidky v KDE. Na tom pocitaci jsou totiz i lidi, co konzoli v zivote nevideli
Uzivatelum jsem jako root povolil vypinani, ale nejak mi to nefunguje.
chmod a+x /sbin/halt).
Pokud jde o to vypinani z KDE, tak jsem to jednou take resil - pomohlo mi nainstalovat novou verzi kdm (musite mit kdm, s gdm to zrejme nepujde).
A pokud chcete umoznit ostatnim uzivatelum pouzivat prikazy halt (reboot, poweroff), tak je dobre si precist treba tento navod (a je dobre pouzivat hledani, at uz googlem nebo tady na Abicku
)
) Problem neni v tom, ze to neni spravne nastaveno, problem je v tom, ze by to melo fungovat, PC se tvari, ze to funguje, ale v praxi to nejde.
. Mne se to treba pomoci toho triku se sudo podarilo rozchodit (doufam, ze jsi misto reboot psal sudo reboot
)
Ja bych to zkusil jeste jednou nastavit a vyzkouset - mozna jsi neco prehlidl... to se stane lehce.
Potreboval bych ale pridat vypnuti/restartovani do nabidky v KDE.Jeste jsem nasel v Control Centru -> KDE Components -> Session Manager -> Offer shutdown options
Tiskni
Sdílej: