Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Rad bych se zeptal, jak se to dela v praxi.
Kdyz clovek vytvari virtual host a stranky by mely byt v /home/$username/www
, jak zvolit jmeno toho username?
Dejme tomu ze mame test.com virtualniho hosta, potrebuji tedy vytvorit username, pod kterym www budou ulozeny a kam budu moci dat take ftp pristup.
Doufam, ze mi trosku rozumite.
Jeste bych si take chtel upresnit jednu vec. Kdyz chci mit vice uzivatelu k te jedne domene (kvuli ftp pristupu, nebo kvuli uctu pro mail), tak jak se to dela? Treba aby pak mely. Musi pro toto byt uzivatelska jmena ulozeny v databazi?
Zajimam se o to proto, abych to udelal ruco, abych rozumel co se deje.
Diky moc za reakci.
Docela se s tim ted patlam a zkousim vsechny mozne konfigurace. Porad si nejsem jist, jestli to mam trosku spravne. Myslim technicky.
Docetl jsem se, ze nejlepsi mi mit virtual hosty v /var/www/domena.tld
Tak jsem tak ucinil a vsechny virtual hosty mam tam.
Bohuzel jsem narazil na kamen urazu. Nemuzu na tyto adresare udelat virtual proftp. FTP me zanese vzdy do domovskeho adresare toho urciteho uzivatele.
Docasne jsem to vyporadal tak, ze jsem udelal link /var/www/domena.tld /home/username/www
. Neni to elegantni, asi, ale nevim jak se s tim vyporadat.
Pouzivam named virtual hosting a jak jsem se docetl, tak proftp nejde nastavit na named virtual hosting, nebo se mylim?
Jak to ale tedy vyresit nejak elegantne?
Tiskni Sdílej: