abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1999 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Xka v Arch Linuxu - no screens, spatna automaticka konfigurace

    22.3.2006 07:32 Fidel
    Xka v Arch Linuxu - no screens, spatna automaticka konfigurace
    Přečteno: 170×
    Zdravím, mám dotaz, včera jsem nainstaloval Arch Linux 0.7, dal jsem base, nainstaloval xka, gnome, gdm (ikdyz radeji se prihlasuju pres konzoli, ale zrovna musim mit gdm), dal jsem nainstalovat i hdw(to je ta arch linuxacka detekce hardware), no a dal jsem aby mi to vytvorilo konfigurak xorg.conf, ale pokud chci nastartovat xka tak mi to hodi hlasku no screens, no module pro mys, klavesnici, mesa(grafika). V Xfree vim jak vse nastavit, ale jak v Xorg. Jo a po te co jsem nainstalovat gnome tak mi to vyradilo z cinnosti hotplug (kterej jsem uz davno vypnul v rc.conf - protoze ma m hdw). Muzete mi poradit kterej daemon tam mam dat - hdw, udev, a jak nastavit xorg spravne. Dik moc Fidel

    Jak se jmenuje v Xorg nastroj na konfiguraci ? Jo a jeste nechapu proc mam v xorg.conf tri ruzne moduly pro mys - mouse0, serial mouse, usb mouse)

    Pro poradek mam mys Genius - optickou - pres PS/2, klavesnici klasika 101 - ps/2, grafiku Nvidia GeForce 4 MMX 400 - vim ze ovladace Nvidia jdou naisntalovat v Archu jako nvidia legacy.

    Poradte prosim jak na to, dik moc predem. Fidel

    Odpovědi

    22.3.2006 09:00 JaSel | skóre: 17 | blog: kseles
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Xka v Arch Linuxu - no screens, spatna automaticka konfigurace
    Pokud vis, jak to nastavit v XFree, tak v Xorg je to to same. Ten nastroj na konfiguraci se jmenuje xorgconfig (u me na ruznych Slackwarech), a to s cim nebudes spokojeny, opravis v xorg.conf rucne. Ten konfigurak je skoro stejny jako k XFree.

    Ty demony netusim, to bude muset asi poradit nekdo jiny, kdo pouziva Arch.
    22.3.2006 10:12 Goffix | skóre: 25 | blog: Powered by ArchLinux | Hradec Králové
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Xka v Arch Linuxu - no screens, spatna automaticka konfigurace
    No já instaloval taky ještě verzi 0.7 base, pak dal hned celkovou aktualizaci (pacman -Syu) a jelo to. Myslím, že jsem měl pár problémů, ale nebyl to problém rozchodit.

    Konfigurák jsem si nechal vygenerovat pomocí toho xorgconfig (nebo podobně), ale stejně jsem si ho pak dost upravoval ručně. Co ho vygenerovalo tobě??

    Jinak s udev jsem si užil své. Teď si nejsem jist jak je to s tím hdw a hotplug. Já mám hotplug zakázaný, ale hdw taky nikde netahám. Mám pocit, že když je v rc.conf povoleno MOD_AUTOLOAD, tak si dělá detekci HW sám pomocí hwd nebo hwdetect. Vše je popsáno na ArchWiki.

    Nechápu proč instalovat nvidia-legacy. Ty ovladače chápu tak, že to je starší verze. Myslím že v nejnovějších už vyhazujou podporu starších karet (GF2, apod.). Já osobně mám GF440MX a jedu odjakživa na klasických driverech nvidia. (nezapomenout v xorg.conf nahrát modul GLX a vůbec instalovat bez zapnutých X).

    Jinak nechápu proč sis rovnou nenainstaloval verzi 7.1? Tam už je myslím standardně podpora UDEV a nemusíš řešit ty problémy s přechodem DevFS -> UDEV, initrd, apod... Udělal jsi po instalaci kompletní aktualizaci?
    22.3.2006 10:59 Jiří Daněk | skóre: 12 | blog: muj_blogisek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Xka v Arch Linuxu - no screens, spatna automaticka konfigurace
    Já jsem zálkad konfigurace dostal přes X -configure a pak přes prográmky od ATI ten zbytek (narvalo mi to tam spoustu bordelu).

    Skus vyzkoušet něco z http://wiki.archlinux.org/index.php/Install_and_configure_xorg
    Byl jeden pán a ten měl psa. HAFUŠA se jmenoval.
    22.3.2006 11:37 alium | skóre: 38 | blog: Category 1100
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Xka v Arch Linuxu - no screens, spatna automaticka konfigurace
    Jestli jsi upgradoval na Xorg 7.0, musis jeste nahrat ovladace videa, mysi, klavesnici a mesu zvlast.

    pacman -S nvidia xf86-input-mouse xf86-input-keyboard mesa
    
    jinaksi nainstaluj udev, hal, dbus at mas kompletni haradu za hotplug.
    22.3.2006 11:45 alium | skóre: 38 | blog: Category 1100
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Xka v Arch Linuxu - no screens, spatna automaticka konfigurace
    ...nahradu...
    22.3.2006 11:39 alium | skóre: 38 | blog: Category 1100
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Xka v Arch Linuxu - no screens, spatna automaticka konfigurace
    jinak by xorg.conf mel vypadat nejak takto :
    # /etc/X11/xorg.conf (xorg X Window System server configuration file)
    #
    
    Section "Files"
    	FontPath	"/usr/share/fonts/misc"
    	#FontPath	"/usr/share/fonts/cyrillic"
    	#FontPath	"/usr/share/fonts/100dpi/:unscaled"
    	FontPath	"/usr/share/fonts/Type1"
    	#FontPath	"/usr/share/fonts/100dpi"
    	FontPath	"/usr/share/fonts/75dpi"
    	FontPath	"/usr/share/fonts/TTF"
    EndSection
    
    Section "Module"
    	Load	"i2c"
    	Load	"bitmap"
    	Load	"ddc"
    	Load	"dri"
    	Load	"extmod"
    	Load	"freetype"
    	Load	"glx"
    	Load	"int10"
    	Load	"type1"
    	Load	"vbe"
    EndSection
    
    Section "InputDevice"
    	Identifier	"Generic Keyboard"
    	Driver		"kbd"
    	Option		"CoreKeyboard"
    	Option		"XkbRules"	"xorg"
    	Option		"XkbModel"	"pc105"
    	Option		"XkbLayout"	"cz"
    EndSection
    
    Section "InputDevice"
    	Identifier	"Configured Mouse"
    	Driver		"mouse"
    	Option		"CorePointer"
    	Option		"Device"		"/dev/input/mice"
    	Option		"Protocol"		"ImPS/2"
    	Option		"Emulate3Buttons"	"true"
    	Option		"ZAxisMapping"		"4 5"
    EndSection
    
    Section "InputDevice"
    	Identifier	"Synaptics Touchpad"
    	Driver		"mouse"
    	Option		"SendCoreEvents"	"true"
    	Option		"Device"		"/dev/psaux"
    	Option		"HorizScrollDelta"	"0"
    EndSection
    
    Section "Device"
    	Identifier	"VIA Unichrome"
    	Driver		"via"
    	Option 		"EnableAGPDMA"
    EndSection
    
    Section "Monitor"
    	Identifier	"LCD 1024x768"
    	Option		"DPMS"
    EndSection
    
    Section "Screen"
    	Identifier	"Default Screen"
    	Device		"VIA Unichrome"
    	Monitor		"LCD 1024x768"
    	DefaultDepth	16
    	SubSection "Display"
    		Depth		16
    		Modes		"1024x768" "800x600" "640x480"
    	EndSubSection
    	SubSection "Display"
    		Depth		24
    		Modes		"1024x768" "800x600" "640x480"
    	EndSubSection
    EndSection
    
    Section "ServerLayout"
    	Identifier	"Default Layout"
    	Screen		"Default Screen"
    	InputDevice	"Generic Keyboard"
    	InputDevice	"Configured Mouse"
    	InputDevice	"Synaptics Touchpad"
    EndSection
    
    Section "DRI"
    	Mode	0666
    EndSection
    
    
    

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.