Apple kupuje Pixelmator Team stojící za grafickými editory Pixelmator, Pixelmator Pro a Photomator.
Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
LOCALE=cs_CZ.utf8
Dalsi vec je jestli si po update systemu povolil v konfiguraku /etc/locales.gen podporu cs_CZ.utf8 a nasledne spustil locales-gen
LOCALE="cs_CZ.UTF-8" HARDWARECLOCK="localtime" TIMEZONE="Europe/Prague" KEYMAP="cz" CONSOLEFONT=lat2-16 ...
/etc/locale.gen
odkomentovat řádek
cs_CZ.UTF-8 UTF-8
$HOME/.bashrc
(za předpokladu, že používáte bash) přidat třeba hned na začátek řádky
export LANG="cs_CZ.UTF-8" export LC_CTYPE="cs_CZ.UTF-8"
Option "XkbLayout" "cz"
V linuxovém terminálu funguje pouze ISO-8859-2. Jiné české kódování zatím nelze správně použít. Pokud jde o UTF-8, je v tom zrada. Soubory vytvořené v terminálu jsou zobrazitelné opět pouze v terminálu. Místo českých znaků v nich totiž bude neplatné smetí, které ale terminál zobrazuje "správně". Řešení zatím pravděpodobně neexistuje. Korektní UTF-8 soubory lze korektně zobrazit, ale není radno je editovat.
Vše jsem sepsal podrobně v tomto příspěvku.
Pokud kdokoliv vymyslíte řešení, popřípadě doplnění, prosím připiště ho sem.
Tiskni Sdílej: