abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:44 | Zajímavý software

    Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 13:22 | Zajímavý článek

    Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:11 | Nová verze

    Evropská komise (EK) nařídila americké společnosti Meta, že musí znovu umožnit bezplatný přístup konkurenčním obecně zaměřeným asistentům umělé inteligence (AI) k WhatsAppu a tento přístup musí zachovat až do ukončení antimonopolního šetření. Opatření je dočasné a má zabránit vážnému a nevratnému poškození konkurence na rychle rostoucím trhu s obecnými AI asistenty. Meta uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    dnes 11:44 | IT novinky

    Společnost Anthropic představila AI modely Claude Fable 5 a Claude Mythos 5. Claude Fable 5 je první model třídy Mythos určený pro běžné použití.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.24.0, tj. první z nové řady 3.24, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 03:33 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři v Rustu napsaného mikrokernelového unixového operačního systému Redox OS (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za květen. Vypíchnout lze nový scheduler EEVDF nebo port desktopového prostředí Xfce na Redox OS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:22 | Komunita

    Upozornění pro uživatele Asahi Linuxu: Neaktualizujte macOS na verzi 27 Golden Gate! Apple změnil detekci spouštěcích oddílů. Po aktualizaci oddíl s Asahi Linuxem nevidí. Snad je to jenom chyba.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 15:11 | Komunita

    Na webu konference Den IPv6, která se konala 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, jsou nyní k dispozici všechny prezentace (v PDF) a jejich videozáznamy. Organizátory konference byly i letos sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.

    VSladek | Komentářů: 0
    včera 13:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.1.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Vypíchnout lze vylepšené vyhledávání nebo podporu Pixel Motion Photos. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 11:44 | Pozvánky

    Přihlaste svou přednášku na další ročník konference LinuxDays, který proběhne 3. a 4. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích. Příjem témat poběží do konce prázdnin, pak proběhne veřejné hlasování a následně sestavení programu.

    Petr Krčmář | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (27%)
    Celkem 1871 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Suse Linux 10.0 Live DVD

    5.4.2006 16:47 Kema | skóre: 2
    Suse Linux 10.0 Live DVD
    Přečteno: 151×
    Ahoj. Včera jsem se konečně rozhodl že si také musím jednou v životě ten Linux vyzkoušet. Zatím nemám vůbec žádné zkušenosti a tak jsem jen pátral po netu jakou distribuci stáhnout. Nakonec jsem zvolil Suse Linux 10.0. Už jsem postahoval 5 souborů ISO - tedy zřejmě instalačky a pro vyzkoušení také DVD Live. Taktéž Suse 10.0. Vím že instalace tohoto systému není bez patřičných informací snadná a tak jsem se ani nedivil tomu, že jsem při zkoušení Live ihned narazil na problém. Možná to je maličkost a předpokládám, že mě někdo z vás trochu poradí. Abych nemusel popisovat co se stalo, tak jsem rovnou vyfotil LCD obrazovku a vidíte rovnou o co jde: http://www.home.karneval.cz/mzemek/suse.jpg

    Moje konfigurace je tato: deska MSI 865PE Neo2 Pentium 4 Northwood 2,6GHz (800MHz) DDR 1024MB - PC 3200 (2x512MB duálně) GeForce 6600LE AGP - 128MB HDD WDC 160GB SATA rozdělen na C: a D: HDD WDC 160GB SATA - E: vypalovačka ASUS DRW-1608P - IDE LDC Belinea 101925 zapojen na DVI integrovaná LAN zvukovka PCI Sound Blaster 128 Windows XP Profesional - instalován na C: ------------------------------------------ Rád bych si Linux vyzkoušel a snad i nainstaloval na disk E: Zatím ale nevím jestli to bude v mých silách, když jsem tak brzo nyrazil na problém. Přitom jde jen o zkušební předváděcí Live DVD. Já slubuji že se budu učit abych Linuxu rozuměl. Jen potřebuji nastartovat ten LIVE abych taky věděl do čeho jdu. Díky.

    Odpovědi

    Luboš Doležel (Doli) avatar 5.4.2006 16:53 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse Linux 10.0 Live DVD
    Špatně stažené/vypálené DVD? Ověřil bych MD5sum toho staženého ISO image.
    5.4.2006 16:57 Kema | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse Linux 10.0 Live DVD
    Mohl bych poprosit jak na to? Co je MD5sum?
    5.4.2006 18:32 Kema | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse Linux 10.0 Live DVD
    Tak jsem si našel něco o tom kontrolování ISO a o tom MD5sums. Bohužel si už nepamatuji odkud jsem ten LIVE DVD stáhl, ale to číslo co vygeneroval program CDCheck nejde vyGooglovat. Neexistuje. U těch CD instalaček jsem také nestáhl textový soubor s MD5sums ale všecha vygenerovaná čísla je možné vyGooglovat a dokonce mě to poslalo i na stránky odkud jsem ty instalačky stáhl.

    Předpokládám, že ten LIVE je tedy porušený a stahuji jiný u kterého je i ten MD5sums pro kontrolu. Uvidím co bude dál.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.