Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
základem pro rozchození je přítomnost potřebných modulů v jádře.
~# lsmod | grep bluetooth bluetooth 41604 8 bnep,rfcomm,l2cap,hci_usb
modul bnep nemusíte mít pokud nehodláte provozovat BT domácí síť
Pro bluetooth je dále potřeba mít minimalně spuštěné démony hcid a sdpd. Konfigurace k hcid je v /etc/bluetooth/hcid.conf. sdpd se konfiguruje pomocí sdptool.
Zkuste spustit něco jako /etc/init.d/bluetooth sstart
/etc/bluetooth/pin
napiste nejaky pin a vyjimecne restartujte pocitac, aby se projevila zmena. Pak zacnete parovani. Ja zacal od telefonu. Naslo mi to nove zarizeni, ja dal pridat, zepta se to na pin, vy napisete to stejne co do souboru v pocitaci v /etc/bluetooth/pin
Pak by to snad melo najit. lsmod|grep bluetooth
nevidím modul hci_usb
. Možná by pomohlo modprobe hci_usb
.
Tomáš
hcitool scan
ukazoval v pohode zarizeni ale zaboha se to nechtelo sparovat. Potom me napadlo, ze ty bluetoothovy sluzby bezi pod rootem. No a co kdyz mi chce vyhodit nejaky okynko na plochu ? - nemuze, protoze Xka to nedovoli. Stacilo jednoduche xhost +
, na telefonu najit pocitac, dat sparovat, zvolit si libovolny PIN, bafne okynko a tam ten PIN napisete a je to :)
Hodně se divím, že ten dongle nejde rozchodit. USB dongle jsou velmi standartní Uděláme ještě jeden pokus.
Stáhněte si můj /etc/bluetooth/hcid.conf a /etc/bluetooth/pin a nahradte jimi ty své. (Originály si pro jistotu zazálohuje)
nastartujte bluetooth podsystém /etc/init.d/bluetooth sstart
nebo /etc/init.d/bluetooth resstart
zapněte druhé zařízení a dejte na něm hledat okolní zařízení. Pin pro spárování naleznete v /etc/bluetooth/pin
alternativou k přechozímu kroku je zapnout druhé zařízení do stavu viditelnosti a pak hcitool scan
zařizeni XYZ 01:02:03:04:05:06
Vidíte druhé zařízení? Pokud ano jdeme párovat.
hcitool auth 01:02:03:04:05:06
v tuhle chvíli by Vám mělo vyběhnout na obrazovce okýnko s výzvou na PIN. Pokud se nic neobjeví pak vám asi nechodí DBUS. Nebo nemáte
prográmek pro vstup PINu /usr/bin/bluez-pin. Vlastní program jako kdepinhelper nastavte v hcid.conf
To jestli se použije /etc/blutooth/pin nebo uživatelské okýnko se konfiguruje v hcid.conf položka security. Viz třeba man hcid.conf
pokud se spárování podaří je možné "očichat" druhé zařízení pro zjištění co poskytuje za služby:sdptoo scan 01:02:03:04:05:06
Další možností je očichání sebe sama sdptool browse local
Další povídání zase příště
T.
# /etc/init.d/bluetooth restart
Zastavuji služby Bluetooth: [ OK ]
Startuji služby Bluetooth: [ OK ]
Při proskenování okolí telefonem nic nenalezl. Pak:
# hcitool scan
Device is not available: No such device
1) Když ho dáte do počítače, co napise dmesg
? Měl by něco jako: usb 2.2: new full usb speed device
. A po vytažení zase hlásit odpojení.
2) Já měl problém,, když jsem jeden bluetooth připojoval na víc zařízení. Když jsem měl na jednom počítači dva Linux, tak na šel jenom na jednom.
Tiskni
Sdílej: