Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
základem pro rozchození je přítomnost potřebných modulů v jádře.
~# lsmod | grep bluetooth bluetooth 41604 8 bnep,rfcomm,l2cap,hci_usb
modul bnep nemusíte mít pokud nehodláte provozovat BT domácí síť
Pro bluetooth je dále potřeba mít minimalně spuštěné démony hcid a sdpd. Konfigurace k hcid je v /etc/bluetooth/hcid.conf. sdpd se konfiguruje pomocí sdptool.
Zkuste spustit něco jako /etc/init.d/bluetooth sstart
/etc/bluetooth/pin
napiste nejaky pin a vyjimecne restartujte pocitac, aby se projevila zmena. Pak zacnete parovani. Ja zacal od telefonu. Naslo mi to nove zarizeni, ja dal pridat, zepta se to na pin, vy napisete to stejne co do souboru v pocitaci v /etc/bluetooth/pin
Pak by to snad melo najit. lsmod|grep bluetooth
nevidím modul hci_usb
. Možná by pomohlo modprobe hci_usb
.
Tomáš
hcitool scan
ukazoval v pohode zarizeni ale zaboha se to nechtelo sparovat. Potom me napadlo, ze ty bluetoothovy sluzby bezi pod rootem. No a co kdyz mi chce vyhodit nejaky okynko na plochu ? - nemuze, protoze Xka to nedovoli. Stacilo jednoduche xhost +
, na telefonu najit pocitac, dat sparovat, zvolit si libovolny PIN, bafne okynko a tam ten PIN napisete a je to :)
Hodně se divím, že ten dongle nejde rozchodit. USB dongle jsou velmi standartní Uděláme ještě jeden pokus.
Stáhněte si můj /etc/bluetooth/hcid.conf a /etc/bluetooth/pin a nahradte jimi ty své. (Originály si pro jistotu zazálohuje)
nastartujte bluetooth podsystém /etc/init.d/bluetooth sstart
nebo /etc/init.d/bluetooth resstart
zapněte druhé zařízení a dejte na něm hledat okolní zařízení. Pin pro spárování naleznete v /etc/bluetooth/pin
alternativou k přechozímu kroku je zapnout druhé zařízení do stavu viditelnosti a pak hcitool scan
zařizeni XYZ 01:02:03:04:05:06
Vidíte druhé zařízení? Pokud ano jdeme párovat.
hcitool auth 01:02:03:04:05:06
v tuhle chvíli by Vám mělo vyběhnout na obrazovce okýnko s výzvou na PIN. Pokud se nic neobjeví pak vám asi nechodí DBUS. Nebo nemáte
prográmek pro vstup PINu /usr/bin/bluez-pin. Vlastní program jako kdepinhelper nastavte v hcid.conf
To jestli se použije /etc/blutooth/pin nebo uživatelské okýnko se konfiguruje v hcid.conf položka security. Viz třeba man hcid.conf
pokud se spárování podaří je možné "očichat" druhé zařízení pro zjištění co poskytuje za služby:sdptoo scan 01:02:03:04:05:06
Další možností je očichání sebe sama sdptool browse local
Další povídání zase příště
T.
# /etc/init.d/bluetooth restart
Zastavuji služby Bluetooth: [ OK ]
Startuji služby Bluetooth: [ OK ]
Při proskenování okolí telefonem nic nenalezl. Pak:
# hcitool scan
Device is not available: No such device
1) Když ho dáte do počítače, co napise dmesg
? Měl by něco jako: usb 2.2: new full usb speed device
. A po vytažení zase hlásit odpojení.
2) Já měl problém,, když jsem jeden bluetooth připojoval na víc zařízení. Když jsem měl na jednom počítači dva Linux, tak na šel jenom na jednom.
Tiskni
Sdílej: