Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Richard Stallman vystoupí v Praze s přednáškou Free Software And Your Freedom. V sobotu 30. září ve 14:30 na Pedagogické fakultě UK a v neděli 1. října v 18:00 hodin v rámci konference Hackers Congress Paralelní Polis.
Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Zdravim,
mam linux par dni. Chci pridat dalsi disk kvuli kapacite a resim nasledujici problem, jak nejidealneji rozdelit disk, kolik nechat linuxu apod.
Moje dilema je takove:
z win jsem vedel ze systemu necham tak idealne 10Gb, (pulku si veme win, neco pak zaberou nove knihovny a dalsi data a neco na swapovani). Zbytek mista si necham na aplikace apod. Tedy pri dvou discich jeden 80Gb a druhy 40Gb, bych dal z prvniho 10Gb na win a 70Gb bych nechal na aplikace atd.40Gb bych nechal na fotky a podobne ptakoviny.
U linuxu ale nemam moznost ovlivnit kam se soft instaluje, ani netusim jak moc velke misto linux potrebuje sam (jak behem pouzivani pripadne narusta) . Navic adresar uzivatele je pod linuxem (na stejnem disku, tedy mozna se to da ovlivnit)
Chci se jen zeptat tech zkusenych uzivatelu lin. jake rozdeleni disku je podle nich idealni.
Dik
J.
Tady jde o to, ze jako novacek instaluji jen pomoci source listu, ci jak se jmenuje, takze moc velkou volbu kam to instalit nemam. Predpokladam ze si to linux nekam uklada (neco jako ma win program files). Ze zkuksenosti vim, ze win narusta behem pouzivani celkem dost, proto jsem se ptak ak je na tom lin.
Pokud tam budou i hry apod. tak je idealni nechat linuxu 80gb a 40gb na fotky, grafiku atd?
To LVM - to je nejaka emulace, nespomaluje to nejak system treba? Chci na tom delat grafiku, takze potrebuji kazde % pro vykon.
xfs_growfs /home
.
Moznost zvacsovat XFS filesystem za behu je jeden z dovodov, preco pouzivam XFS na serveri aj na laptope.
Jak to řeším já na 160GB (80GB byla na vechno málo a když jsem upgradoval disk, tak už jsem tam okna nedal a mam teď zu viel místa).
Nejdřív jsem nainstalil holou MDV2006 (mam ji pro porovnávání, zda jsem si něco zmršil nebo ne ), dostala tak 30GB, pak jsem dokopíroval svuj hlavní oddíl z té starší 80GB s už nainstalovanou MDV2006, blbostma, adresářem ~/Download atd. do dalšího oddílu, dostal 40GB, 30GB dostala instalace Quantianu - kvůli němu hlavně jsem to dělal, je to live distro, ale jde nainstalovat a pak je živější a (skoro) zbytek asi 40GB je pro další volnou partišnu, časem na ní vlítne třeba FC5, abych ji vůbec zkusil, slax nebo něco podobnýho.
Kvůli více distribucím jsem si udělal vlastní /boot, navíc takhle ani nemusím používat live-cd když něco potřebuju, nabootuju jiné distro a jedeme dál (chroot apod.). Taky jsem nechal asi 5GB swap, tak nějak pro "strejčka Příhodu", abych ho moh když tak "ukousnout".
Teď mam tak 60%++ oddílů prázdných, tak na každém podstupně vytvářím adresář /pub, kam dávám věci pro obecný přístup (nic lepšího jsem ještě neobjevil , dokumentace, obrázky a tak), čili tím řeším to rozložení volného místa.
Dikes za typy, vyzkousim. Myslim ze ted uz tak nejakou predstavu o rozdeli disku pro lin mam.
Jeste k swapu, casto jsem cetl, ze by mel byt stejne velky jako ramka v pc nebo odvojnasobny. Je potreba to dodrzet, nebo co se stane, kdyz mu dam vice? Podle me by to melo byt jen dobre, ne?
40GB Disk |- /dev/hda1 - /boot - ext2 - 54 MB |- /dev/hda2 - swap - swap - 534 MB |- /dev/hda3 - / - reiserfs - Zbytek 80GB Disk |- /dev/hda1 - /home - reiserfs - Celý diskSwap mám jen o 22 MB větší než RAM (512M). Není nutné vytvářet swap o takovéto velikosti - může být i menší než RAM. Záleží na tom, s jak náročnými programy (hrami) budeš pracovat. Pokud máš 1GB RAM, nevytvářel bych swap vůbec.
Tiskni
Sdílej: