Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
Zdravim,
mam linux par dni. Chci pridat dalsi disk kvuli kapacite a resim nasledujici problem, jak nejidealneji rozdelit disk, kolik nechat linuxu apod.
Moje dilema je takove:
z win jsem vedel ze systemu necham tak idealne 10Gb, (pulku si veme win, neco pak zaberou nove knihovny a dalsi data a neco na swapovani). Zbytek mista si necham na aplikace apod. Tedy pri dvou discich jeden 80Gb a druhy 40Gb, bych dal z prvniho 10Gb na win a 70Gb bych nechal na aplikace atd.40Gb bych nechal na fotky a podobne ptakoviny.
U linuxu ale nemam moznost ovlivnit kam se soft instaluje, ani netusim jak moc velke misto linux potrebuje sam (jak behem pouzivani pripadne narusta) . Navic adresar uzivatele je pod linuxem (na stejnem disku, tedy mozna se to da ovlivnit)
Chci se jen zeptat tech zkusenych uzivatelu lin. jake rozdeleni disku je podle nich idealni.
Dik
J.
Tady jde o to, ze jako novacek instaluji jen pomoci source listu, ci jak se jmenuje, takze moc velkou volbu kam to instalit nemam. Predpokladam ze si to linux nekam uklada (neco jako ma win program files). Ze zkuksenosti vim, ze win narusta behem pouzivani celkem dost, proto jsem se ptak ak je na tom lin.
Pokud tam budou i hry apod. tak je idealni nechat linuxu 80gb a 40gb na fotky, grafiku atd?
To LVM - to je nejaka emulace, nespomaluje to nejak system treba? Chci na tom delat grafiku, takze potrebuji kazde % pro vykon.
xfs_growfs /home
.
Moznost zvacsovat XFS filesystem za behu je jeden z dovodov, preco pouzivam XFS na serveri aj na laptope.
Jak to řeším já na 160GB (80GB byla na vechno málo a když jsem upgradoval disk, tak už jsem tam okna nedal a mam teď zu viel místa).
Nejdřív jsem nainstalil holou MDV2006 (mam ji pro porovnávání, zda jsem si něco zmršil nebo ne ), dostala tak 30GB, pak jsem dokopíroval svuj hlavní oddíl z té starší 80GB s už nainstalovanou MDV2006, blbostma, adresářem ~/Download atd. do dalšího oddílu, dostal 40GB, 30GB dostala instalace Quantianu - kvůli němu hlavně jsem to dělal, je to live distro, ale jde nainstalovat a pak je živější a (skoro) zbytek asi 40GB je pro další volnou partišnu, časem na ní vlítne třeba FC5, abych ji vůbec zkusil, slax nebo něco podobnýho.
Kvůli více distribucím jsem si udělal vlastní /boot, navíc takhle ani nemusím používat live-cd když něco potřebuju, nabootuju jiné distro a jedeme dál (chroot apod.). Taky jsem nechal asi 5GB swap, tak nějak pro "strejčka Příhodu", abych ho moh když tak "ukousnout".
Teď mam tak 60%++ oddílů prázdných, tak na každém podstupně vytvářím adresář /pub, kam dávám věci pro obecný přístup (nic lepšího jsem ještě neobjevil , dokumentace, obrázky a tak), čili tím řeším to rozložení volného místa.
Dikes za typy, vyzkousim. Myslim ze ted uz tak nejakou predstavu o rozdeli disku pro lin mam.
Jeste k swapu, casto jsem cetl, ze by mel byt stejne velky jako ramka v pc nebo odvojnasobny. Je potreba to dodrzet, nebo co se stane, kdyz mu dam vice? Podle me by to melo byt jen dobre, ne?
40GB Disk |- /dev/hda1 - /boot - ext2 - 54 MB |- /dev/hda2 - swap - swap - 534 MB |- /dev/hda3 - / - reiserfs - Zbytek 80GB Disk |- /dev/hda1 - /home - reiserfs - Celý diskSwap mám jen o 22 MB větší než RAM (512M). Není nutné vytvářet swap o takovéto velikosti - může být i menší než RAM. Záleží na tom, s jak náročnými programy (hrami) budeš pracovat. Pokud máš 1GB RAM, nevytvářel bych swap vůbec.
Tiskni Sdílej: