Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
[boot loader]
timeout=5
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /fastdetect /NoExecute=OptIn
C:\linux.bin = "Fedora Core 5"
kde linux.bin je oněch prvních 512kb. Tak teorii máme za sebou, a je tady praxe a tady je můj konec, dál nevim, je to u mě čistě teoretická rovina :(
Mám dva fyzické SATA disky, kde sem pochopil že v instalátoru se master bootovací disk (podle BIOSu) v instalaci značí jako hda, druhý jako hdb. Na prvním master bootovacím disku WDC Raptor 740GD mám jeden oddíl, který je zformátovaný systémem souborů NTFS a je tam W XP Home se svým originálním zavaděčem (NTLDR). Na druhém disku WDC Caviar 120 mám 80 GB partion zformátovanou taky NTFS, které jsem dal příhodnou popisku "DATA STORAGE", takže je to takové skladiště na soubory (hodí se to když přeinstaluju okna, tak mi tam soubory zůstanou...). Na tomto disku je ještě cca 30GB volného nenaformátovaného místa, kde bych chtěl ubytovat jednoho tučňáka. K tomu mám ještě jedno DVD Fedora Core 5 a k tomu Rescue CD. Tyto dva kamarády (tučňák s oknama) chci zavádět pomocí Windowsovského zavaděče, nikoli pomoci LILO či GRUBu, z toho plyne že na master disku Raptor 740GD zůstane v MBR zavaděč WXP. Fedora se momentálně nikde na mém disku nenachází, takže bych rád začal už od toho "volného místa na Caviaru" a skončil u "W XP a FC 5 zaváděných pomocí win zavaděče). plz poraďte totální linux lamě :((
thx za rady
happy
BTW prosím o fakt noobský návod, ptže s tim linuxem fakt neumim
/etc/lilo.conf
, jako místo pro uložení onoho sektoru (mimochodem, velikost je 512 B) je obvykle /dev/hda
či /dev/sda
, tedy MBR prvního disku, kde je ale část zavaděče oken, takže tam to nepůjde. Místo toho přijde /dos/c/linux.bin
, nebo něco jiného... (Linuxové jádro nepodporuje zápis na NTFS, jsou na to sice ovladače, ale tady to řešit nebudeme, napíšu jen, že jeden je NTFS-LINUX od firmy Paragon a je komerční, druhý je modul FUSE (filesystem in userspace) s ntfsprogs
.) Takže se tam dá napsat třeba /tmp/linux.bin
. Ten soubor je potřeba nejprve vytvořit:
dd if=/dev/zero of=/tmp/linux.bin bs=512 count=1Potom se do něj nainstaluje LILO:
liloPotom je třeba dopravit ten soubor na disk C:. Do
boot.ini
přijde třeba to, co píšete.
A to by mělo být, jestli se nepletu, všechno. Nevýhoda je v tom, že při každé instalaci nového jádra je třeba tento postup zopakovat.
P.S.: Je možné dát LILO i do MBR, stejně jako třeba GRUB. Postup je jednodušší, protože pak se e LILO/GRUBu spouští zavaděč NT. Oproti výše uvedenému postupu má tu nevýhodu, že při instalaci oken o zavaděč přijdete.
a pokud bych vytáhl celý fyzický disk sdb s linuxem a zůstane mi pouze sda s jednou partion s windowsem(kde bude grub/lilo, ne NTLDR), tak bude bootování pomocí LILO/GRUBu fungovat? tzn. je tohle na linuxu naprosto nezávislé?LILO je zcela nezávislé, GRUB potřebuje jen nějaký oddíl, kde má uloženy svoje součástky - je větší, o něco pomalejší, ale má víc funkcí.
samotný windows nemá ani páru o tom, že jeho NTLDR je spouštěný GRUBem/LILem - je to tak? tzn. nic nepozná?Pokud pozná, tak to nevadí.
A ještě poslední otázečka, když při instalaci fedory dám aby vytvořil defaultní diskové rozdělení, tak tam vytvoří hlavní oddíl ext3, potom swap a potom 102MB velký oddíl boot, kde je pravděpodobně jádro, je to takhle v pořádku, nebo radši tenhle oddíl smazat jádro hodit rovnou na hlavní ext3?Má to nějaké opodstatnění, nebo je to v pořádku a klidně to tam nechat?Vám 102 MB pro jádro, které obvykle nebere víc než 2 MB, nepřijde zbytečně moc? Pokud ne, nechte to být, je to stejně jedno.
Tiskni
Sdílej: