Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
[boot loader]
timeout=5
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /fastdetect /NoExecute=OptIn
C:\linux.bin = "Fedora Core 5"
kde linux.bin je oněch prvních 512kb. Tak teorii máme za sebou, a je tady praxe a tady je můj konec, dál nevim, je to u mě čistě teoretická rovina :(
Mám dva fyzické SATA disky, kde sem pochopil že v instalátoru se master bootovací disk (podle BIOSu) v instalaci značí jako hda, druhý jako hdb. Na prvním master bootovacím disku WDC Raptor 740GD mám jeden oddíl, který je zformátovaný systémem souborů NTFS a je tam W XP Home se svým originálním zavaděčem (NTLDR). Na druhém disku WDC Caviar 120 mám 80 GB partion zformátovanou taky NTFS, které jsem dal příhodnou popisku "DATA STORAGE", takže je to takové skladiště na soubory (hodí se to když přeinstaluju okna, tak mi tam soubory zůstanou...). Na tomto disku je ještě cca 30GB volného nenaformátovaného místa, kde bych chtěl ubytovat jednoho tučňáka. K tomu mám ještě jedno DVD Fedora Core 5 a k tomu Rescue CD. Tyto dva kamarády (tučňák s oknama) chci zavádět pomocí Windowsovského zavaděče, nikoli pomoci LILO či GRUBu, z toho plyne že na master disku Raptor 740GD zůstane v MBR zavaděč WXP. Fedora se momentálně nikde na mém disku nenachází, takže bych rád začal už od toho "volného místa na Caviaru" a skončil u "W XP a FC 5 zaváděných pomocí win zavaděče). plz poraďte totální linux lamě :((
thx za rady
happy
BTW prosím o fakt noobský návod, ptže s tim linuxem fakt neumim
/etc/lilo.conf
, jako místo pro uložení onoho sektoru (mimochodem, velikost je 512 B) je obvykle /dev/hda
či /dev/sda
, tedy MBR prvního disku, kde je ale část zavaděče oken, takže tam to nepůjde. Místo toho přijde /dos/c/linux.bin
, nebo něco jiného... (Linuxové jádro nepodporuje zápis na NTFS, jsou na to sice ovladače, ale tady to řešit nebudeme, napíšu jen, že jeden je NTFS-LINUX od firmy Paragon a je komerční, druhý je modul FUSE (filesystem in userspace) s ntfsprogs
.) Takže se tam dá napsat třeba /tmp/linux.bin
. Ten soubor je potřeba nejprve vytvořit:
dd if=/dev/zero of=/tmp/linux.bin bs=512 count=1Potom se do něj nainstaluje LILO:
liloPotom je třeba dopravit ten soubor na disk C:. Do
boot.ini
přijde třeba to, co píšete.
A to by mělo být, jestli se nepletu, všechno. Nevýhoda je v tom, že při každé instalaci nového jádra je třeba tento postup zopakovat.
P.S.: Je možné dát LILO i do MBR, stejně jako třeba GRUB. Postup je jednodušší, protože pak se e LILO/GRUBu spouští zavaděč NT. Oproti výše uvedenému postupu má tu nevýhodu, že při instalaci oken o zavaděč přijdete.
a pokud bych vytáhl celý fyzický disk sdb s linuxem a zůstane mi pouze sda s jednou partion s windowsem(kde bude grub/lilo, ne NTLDR), tak bude bootování pomocí LILO/GRUBu fungovat? tzn. je tohle na linuxu naprosto nezávislé?LILO je zcela nezávislé, GRUB potřebuje jen nějaký oddíl, kde má uloženy svoje součástky - je větší, o něco pomalejší, ale má víc funkcí.
samotný windows nemá ani páru o tom, že jeho NTLDR je spouštěný GRUBem/LILem - je to tak? tzn. nic nepozná?Pokud pozná, tak to nevadí.
A ještě poslední otázečka, když při instalaci fedory dám aby vytvořil defaultní diskové rozdělení, tak tam vytvoří hlavní oddíl ext3, potom swap a potom 102MB velký oddíl boot, kde je pravděpodobně jádro, je to takhle v pořádku, nebo radši tenhle oddíl smazat jádro hodit rovnou na hlavní ext3?Má to nějaké opodstatnění, nebo je to v pořádku a klidně to tam nechat?Vám 102 MB pro jádro, které obvykle nebere víc než 2 MB, nepřijde zbytečně moc? Pokud ne, nechte to být, je to stejně jedno.
Tiskni
Sdílej: