Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
[boot loader]
timeout=5
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /fastdetect /NoExecute=OptIn
C:\linux.bin = "Fedora Core 5"
kde linux.bin je oněch prvních 512kb. Tak teorii máme za sebou, a je tady praxe a tady je můj konec, dál nevim, je to u mě čistě teoretická rovina :(
Mám dva fyzické SATA disky, kde sem pochopil že v instalátoru se master bootovací disk (podle BIOSu) v instalaci značí jako hda, druhý jako hdb. Na prvním master bootovacím disku WDC Raptor 740GD mám jeden oddíl, který je zformátovaný systémem souborů NTFS a je tam W XP Home se svým originálním zavaděčem (NTLDR). Na druhém disku WDC Caviar 120 mám 80 GB partion zformátovanou taky NTFS, které jsem dal příhodnou popisku "DATA STORAGE", takže je to takové skladiště na soubory (hodí se to když přeinstaluju okna, tak mi tam soubory zůstanou...). Na tomto disku je ještě cca 30GB volného nenaformátovaného místa, kde bych chtěl ubytovat jednoho tučňáka. K tomu mám ještě jedno DVD Fedora Core 5 a k tomu Rescue CD. Tyto dva kamarády (tučňák s oknama) chci zavádět pomocí Windowsovského zavaděče, nikoli pomoci LILO či GRUBu, z toho plyne že na master disku Raptor 740GD zůstane v MBR zavaděč WXP. Fedora se momentálně nikde na mém disku nenachází, takže bych rád začal už od toho "volného místa na Caviaru" a skončil u "W XP a FC 5 zaváděných pomocí win zavaděče). plz poraďte totální linux lamě :((
thx za rady
happy
BTW prosím o fakt noobský návod, ptže s tim linuxem fakt neumim
/etc/lilo.conf
, jako místo pro uložení onoho sektoru (mimochodem, velikost je 512 B) je obvykle /dev/hda
či /dev/sda
, tedy MBR prvního disku, kde je ale část zavaděče oken, takže tam to nepůjde. Místo toho přijde /dos/c/linux.bin
, nebo něco jiného... (Linuxové jádro nepodporuje zápis na NTFS, jsou na to sice ovladače, ale tady to řešit nebudeme, napíšu jen, že jeden je NTFS-LINUX od firmy Paragon a je komerční, druhý je modul FUSE (filesystem in userspace) s ntfsprogs
.) Takže se tam dá napsat třeba /tmp/linux.bin
. Ten soubor je potřeba nejprve vytvořit:
dd if=/dev/zero of=/tmp/linux.bin bs=512 count=1Potom se do něj nainstaluje LILO:
liloPotom je třeba dopravit ten soubor na disk C:. Do
boot.ini
přijde třeba to, co píšete.
A to by mělo být, jestli se nepletu, všechno. Nevýhoda je v tom, že při každé instalaci nového jádra je třeba tento postup zopakovat.
P.S.: Je možné dát LILO i do MBR, stejně jako třeba GRUB. Postup je jednodušší, protože pak se e LILO/GRUBu spouští zavaděč NT. Oproti výše uvedenému postupu má tu nevýhodu, že při instalaci oken o zavaděč přijdete.
a pokud bych vytáhl celý fyzický disk sdb s linuxem a zůstane mi pouze sda s jednou partion s windowsem(kde bude grub/lilo, ne NTLDR), tak bude bootování pomocí LILO/GRUBu fungovat? tzn. je tohle na linuxu naprosto nezávislé?LILO je zcela nezávislé, GRUB potřebuje jen nějaký oddíl, kde má uloženy svoje součástky - je větší, o něco pomalejší, ale má víc funkcí.
samotný windows nemá ani páru o tom, že jeho NTLDR je spouštěný GRUBem/LILem - je to tak? tzn. nic nepozná?Pokud pozná, tak to nevadí.
A ještě poslední otázečka, když při instalaci fedory dám aby vytvořil defaultní diskové rozdělení, tak tam vytvoří hlavní oddíl ext3, potom swap a potom 102MB velký oddíl boot, kde je pravděpodobně jádro, je to takhle v pořádku, nebo radši tenhle oddíl smazat jádro hodit rovnou na hlavní ext3?Má to nějaké opodstatnění, nebo je to v pořádku a klidně to tam nechat?Vám 102 MB pro jádro, které obvykle nebere víc než 2 MB, nepřijde zbytečně moc? Pokud ne, nechte to být, je to stejně jedno.
Tiskni
Sdílej: