Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
mam (mel :o) sem Mandrivalinux 2006.0 PowerPack beta (co kamarad delal pro mandrake), bylo tam KDE 3.4.2 a ja po dvou mesicnim pouzivani linuxu only (viz datum meho prvniho prispevku na abclinuxu.cz) jsem si rekl ze udelam upgrade na 3.5! Prvni co jsem zkousel bylo KDE 3.5.1 ze SeerOfSouls, to se nahralo bezproblemove na prvni pokus, jenom to melo dva pro me dost dulezite bugy, na zacatku se zhroutil kdeinit a nesly jakekoliv operace s plochou...
Tak sem se rozhodl ze si KDE nakompiluji, prece uz to mam zmaknute :o)).. takze jsem stare KDE 3.5.1 odebral a naninstalil zaklad 3.4.2 nazpatek, pak podle prizpevku nainstalil konstruct a pomoci cd konstruct/meta/kde;make install
elegantne! Pak uz jsem jen zrestartoval X Server, kde nabehlo xdm kam jsem se prihlasil a nabehl znovu muj fluxbox, pak jsem zrestartoval celou masinu ... a jadro 2.6.15.6, ktere jsem si predtim bezproblemove vyladil nenabehlo!! sekne se to u inicializace Bluetooth HID modulu a konec!!
Pointa je takova ze pisu z windows.. no aspon jsem si je po dvbou mesicich pustil :o)) btw kde mohla byt chyba??
btw kde mohla byt chyba??Jako dvě nejpravděpodobnější chyby vidím buďto Mandrivalinux 2006.0 PowerPack beta, anebo mezi židlí a klávesnicí. Je mi líto, ale dokud alespoň nenapíšeš co ti jádro napíše , tak ti nikdo není schopen poradit. Co se týká spouštění Fluxboxu místo KDE, napsal jsi do
~/.xinitrc
, že se má spustit KDE a vybral odpovídající položku (tuším, že vlastní) v kdm?
prosim tedy administratora at tento thread uzamkne, at tady nemate ostatni
jinxx
Tiskni
Sdílej: