Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
/etc/sysconfig/network/ifcfg.template
ifcfg-eth-id-*
, kde místo hvězdičky je MAC adresa karty. Tyto soubory vám vytvoří YaST, na vás je jen přidat tam ten jeden řádek.
Možná se na mne kvůli tomu budete zlobit, ale myslím si, že pokud jste takový začátečník, že tohle nezvládnete, neměl byste si hrát s takovými věcmi, jako je přenastavování (byť logické) MAC adresy síťové karty. Všechno má svůj čas a dům se nedá stavět od střechy.
Pokud jsem tě správně pochopil, potřebuješ změnit MAC adresu síťovky na takovou, která je evidovaná u tvého poskytovatele připojení?
Zkus v konzoli jako root zadat:
Snad ti to pomůže.
Příště zkus víc hledat, nemusels na řešení tak dlouho čekat.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Nebude to ale fungovat jen do příštího restartu systému?Jo, bude. Pokud se ti to nelibi, tak reseni je napsano nahore. Pokud to neumis, tak to bud nastuduj, nebo si zaplat nekoho, kdo ti to nastavi.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
ifconfig
už je obsolete víc než sedm let, tak ho, prosím, nechme odpočívat v pokoji a použijme raději
ip link set ethX address ...
# uname -a SunOS pit003 5.9 Generic_118558-11 sun4u sparc SUNW,Sun-Fire-V440 # ip bash: ip: command not found... nojo, řeč je o linuxu ... ale fakt nechápu, proč za každou cenu prosazovat
ip
, když průměrná lama jeho možnosti navíc proti ifconfig
ani nechápe, natož aby je využila?
Tiskni
Sdílej: