Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Error activating XKB configuration. It can happen under various circumstances: - a bug in libxklavier library - a bug in X server (xkbcomp, xmodmap utilities) - X server with incompatible libxkbfile implementation X server version data: The X.Org Foundation 70000000 If you report this situation as a bug, please include: - The result of xprop -root | grep XKB - The result of gconftool-2 -R /desktop/gnome/peripherals/keyboard/kbdA kvuli tomu mi nejdou menit rozlozeni (layouts) klavesnice. Zustal jsem s US a nemuzu se prepnout na sve CZ_QWERTY. Ja bych to chvili vydrzel, ale az to zjisti sestra a matka, ktere jsem uspesne "portoval" na Linux, tak me asi prizabiji. Ale to je jedno, ja sam bych bez ceske klavesnice asi taky dlouho pracovat nemohl. Zkousel jsem Googlit, nasel jsem spoustu diskuzi na stejne tema, ale je zarazejici, ze vsechny jsou z let 2004 - 2005 a dotykaji se starsich verzi FC, Madrivy, Gentoo apod. Nenarazil jsem na nikoho, kdo by mel takovy problem v bleeding-edge distribuci, jako je FC5. V nejakych bugzillach jsem narazil na zpravy vyvojaru, ze chyba uz je opravena v CVS a brzy bude normalne dostupna oprava a tak, jenze to bylo pred ROKEM nebo DVEMA. Jeste tu uvadim vypisy tech dvou prikazu, jak se o nich pise v te chybove hlasce:
$ xprop -root | grep XKB _XKB_RULES_NAMES_BACKUP(STRING) = "xorg", "pc105", "us", "", "" _XKB_RULES_NAMES(STRING) = "xorg", "pc105", "us,cz_qwerty", "", ""
$ gconftool-2 -R /desktop/gnome/peripherals/keyboard/kbd layouts = [us,cz_qwerty basic] model = pc105 overrideSettings = false options = [grp grp:alt_shift_toggle,grp_led grp_led:scroll]PS: Omlouvam se, ze pisu bez diakritiky, ale ono to fakt nejde
yum update
, takze mam vsechny balicky aktualni.
Tiskni
Sdílej: