Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
mencoder -ss 00:17:00 -endpos 00:19:04 -oac mp3lame -lameopts abr:br=192 -ovc copy -o shot.avi source.aviabych si nejdřív aspoň zkrátil to video a převedl zvuk z AC3 do MP3. Jenže mencoder nějak ignoruje -endpos 00:19:04, asi jsem zapomněl na nějaký přepínač. Ale stejně bych nevěděl jak z toho pak vytáhnu audio. Nevíte tedy jak z AVI/MPG ripnout kus audia? Byl bych radši za něco pro příkazovku, nemám moc v lásce Avidemux a tak
transcode
myslim ze by to mel zvladnou existuje gui myslim ze gtranscode a to vypisuje dole i prikaz ktery se pouziva kdyz tak mermomoci chces prikaz ja mam rad avidemux :D
mencoder ach.avi -ss 1 -endpos 10 -o pokus2.avi -of avi -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4:vhq:vbitrate=82828:vpass=1 -passlogfile lavc.stats -ofps 25,000000 -oac copy
a potom tcextract -i pokus2.avi -x mp3 -a 1 > a.mp3
Dále mi poslední uvedené řešení připadá zbytečně složité. Pokud se má vytáhnout kus zvukové stopy z AVI nebo MPEG, proč by se měl překodovávat i obraz? Jediným důvodem by mohlo být málo místa na disku. Myslím, že Vaše původní řešení je správné, já bych nechal beze změny i zvuk:
mencoder -ss 00:17:00 -endpos 00:02:04 -oac copy -ovc copy -o shot.avi source.aviZvuk se dá pak vytáhnout mplayerem
mplayer shot.avi -ao pcm:file=shot.wav -vo null(pozor, u starších verzí mplayeru byla jiná syntaxe) a pak třeba
lame shot.wav shot.mp3Celé se to dá dát do jedné dávky včetně smazání pomocných souborů.
Šlo by to i opačně, nejdřív vytáhnout celý zvuk z filmu (hodí se, pokud třeba chcete mít k filmu český i anglický zvuk) a pak ho něčím oříznout. Tohle nejde udělat mencoderem (ten potřebuje video složku) ani mplayerem (nezná parametr -endpos).
Jirka
mencoder -ss 00:17:00 -endpos 00:02:04 -oac pcm -ovc nullAkorát si nepamatuju, jak se jmenuje ten výstupní soubor s audiem.
Tiskni
Sdílej: