Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
file
mi hodil: UTF-8 Unicode English text
.
Vdaka.
Muj laickej postup by byl otevřít v textovym editoru a pak nahradit všechny písmena (replace all) ... když už to nechcete dělat skriptem.
cstocs -i utf-8 ascii file_name
iconv
, recode
.
Moznosti je spousta, jde to treba takto:
cat soubor1 | \
tr áéěíóúůýžščřďťňľ aeeiouuyzscrdtnl > \
soubor2
Pokud chybi nejaka, treba velka pismena, staci doplnit.
Nebo zkuste: skript cnv
pro SED od L. Škarvady. Pro ziskani informaci o pouziti staci spustit:
# ./cnv
jen tak na prazdno bez parametru.
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
Tohle jede i v utf8? Máš na to nějaký patch pro tr, po kterém to nahrazuje ne po osmibitových skupinách, ale po písmenech podle locale?Moznosti je spousta, jde to treba takto:
cat soubor1 | tr áéěíóúůýžščřďťňľ aeeiouuyzscrdtnl > soubor2
No jo, nejak jsem prehlidnul ze se tady mluvi o utf8. Moc se omlouvam. Vtom pripadu asi nebude fungovat ani ta legracka cnv
.
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
$ cat abeceda_cz áÁčČďĎěĚéÉíÍňŇóÓřŘšŠťŤúÚůŮýÝžŽ $ recode --force utf8..flat abeceda_cz $ cat abeceda_cz aAcCdDeEeEiInNoOrRsStTuUuUyYzZMusí se dát parametr --force, protože jde o nevratné překódování.
#!/usr/bin/env python import unicodedata old = u'ahojáÁčČďĎěĚéÉíÍňŇóÓřŘšŠťŤúÚůŮýÝžŽ' norm = unicodedata.normalize('NFKD', old) new = norm.encode('ascii', 'ignore') print old print newVýsledek:
ahojáÁčČďĎěĚéÉíÍňŇóÓřŘšŠťŤúÚůŮýÝžŽ ahojaAcCdDeEeEiInNoOrRsStTuUuUyYzZZákladní myšlenka by měla fungovat pro jakékoli kódování.
Tiskni
Sdílej: