Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
má odpověď je zde též v angličtině
http://www.linuxforums.org/forum/mandriva-linux-help/65811-tv-out-clone-solved-blue-movie.html
Mám notebook Prestigio Nobile N1520 - rozlišení LCD displeje 1280x800 jak rozchodit je jiný problém ale přesto ho zde také napíšu
- bez cracku Video Biosu programem 915resolution prostě toto rozlišení nepůjde.
Mám výstup na monitor (d-sub) a S-video. Napíšu návod na výstup na monitor ale s tv je to podobné (taktéž popíšu).
Stačí vytvořit novou sekci Serverlayout v xorg.conf souboru.
Má pro práci je LFP a pro TV-out LFP_Clone (viz. příloha na konci).
Můj přiložený xorg.conf soubor doporučuji pročíst celý neboť mám v něm důležité komentáře.
Používám Mandriva 2006 free . V ní jsem musel připojit monitor až po nabootování jinak jsem viděl
výstup na monitoru a LCD notebooku bylo zhaslé.
Pro klon (aby více zařízení ukazovalo to samé) postačí nastavení v sekci Device
Option "MonitorLayout" "CRT , LFP"
Option "Clone" "on"
jenže toto nastavení neumožňuje přehrávání filmů - místo toho je na kopii obrazovky modré pozadí místo filmu.
Proto je nutné sloužit obě zařízení do jedné pipe (roury-prostě výstupu)
Nyní postačí pouze jeden řádek (clone je standardně vypnutý)
Option "MonitorLayout" "NONE,CRT+LFP"
nevím proč ale můj displej notebooku je standardně na druhé rouře ( pipe B ) takže pokud to prohodíte tak to nefunguje
- a navíc v mandrivě nelze zrušit takovou session a musím natvrdo restartovat
Takže pokud si upravíte xorg.conf podle mého (nastudujte si
man i810
man xorg.conf
man xinit
man startx
aj. ) můžete vyzkoušet své nastavení. Pozor na sekci ServerFlags kde je parametr DefaultServerLayout - ten přepisuji
protože tím natvrdo používám i jiný než v souboru první serverlayout i za cenu toho že když nic neuvidím tak musím
rebootovat do failsafu a soubor xorg.conf opravit.
Pokud chcete výstup na TV tak změňte CRT na TV tzn.
Option "MonitorLayout" "NONE,TV+LFP"
Následuje můj xorg.conf*******************
# File generated by XFdrake.
# **********************************************************************
# Refer to the XF86Config man page for details about the format of
# this file.
# **********************************************************************
Section "Files"
# Multiple FontPath entries are allowed (they are concatenated together)
# By default, Mandrake 6.0 and later now use a font server independent of
# the X server to render fonts.
FontPath "unix/:-1"
EndSection
Section "ServerFlags"
Option "DefaultServerLayout" "LFP_Clone" # otherwise use first serverlayout
EndSection
Section "Module"
Load "dbe" # Double-Buffering Extension
Load "v4l" # Video for Linux
Load "extmod"
Load "type1"
Load "freetype"
Load "synaptics"
Load "glx" # 3D layer
Load "dri" # direct rendering
EndSection
Section "InputDevice"
Identifier "Keyboard1"
Driver "keyboard"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "cz(qwerty)"
Option "XkbOptions" "compose:rwin"
EndSection
Section "InputDevice"
Identifier "Mouse1"
Driver "mouse"
Option "Protocol" "ExplorerPS/2"
Option "Device" "/dev/mouse"
Option "ZAxisMapping" "6 7"
EndSection
Section "InputDevice"
Identifier "SynapticsMouse1"
Driver "synaptics"
Option "Protocol" "auto-dev"
Option "Device" "/dev/input/mice"
Option "MinSpeed" "0.09"
Option "MaxSpeed" "0.18"
Option "BottomEdge" "4200"
Option "SHMConfig" "on"
Option "FingerLow" "25"
Option "LeftEdge" "1700"
Option "MaxTapMove" "220"
Option "MaxTapTime" "180"
Option "FingerHigh" "30"
Option "VertScrollDelta" "100"
Option "TopEdge" "1700"
Option "AccelFactor" "0.0015"
Option "RightEdge" "5300"
EndSection
# **************************************************
# Monitor section
# **************************************************
Section "Monitor"
Identifier "Prestigio LFP" # LFP=Local Flat Panel
VendorName "Generic"
ModelName "Flat Panel 1280x800"
HorizSync 31.5-90
VertRefresh 60
#1280x800 @ 60.00 Hz (GTF) hsync: 49.68 kHz; pclk: 83.46 MHz
#generated http://www.sh.nu/nvidia/gtf.php
Modeline "1280x800_60" 83.46 1280 1344 1480 1680 800 801 804 828 -HSync +Vsync
EndSection
Section "Monitor"
Identifier "TV"
HorizSync 30.0-50.0
VertRefresh 60
EndSection
Section "Monitor"
Identifier "CRT"
HorizSync 30-95
VertRefresh 50-160
# 1024x768 @ 100.00 Hz (GTF) hsync: 81.40 kHz; pclk: 113.31 MHz
Modeline "1024x768_100" 113.31 1024 1096 1208 1392 768 769 772 814 -HSync +Vsync
EndSection
# **************************************************
# Graphics device section
# **************************************************
Section "Device"
Identifier "LFP"
VendorName "Intel Corp."
BoardName "Intel 915"
Driver "i810"
BusID "PCI:0:2:0"
Option "DPMS"
EndSection
Section "Device"
Identifier "CRT"
VendorName "Intel Corp."
BoardName "Intel 915"
Driver "i810"
BusID "PCI:0:2:0"
Option "DPMS"
EndSection
Section "Device"
Identifier "LFP Clone"
VendorName "Intel Corp."
BoardName "Intel 915"
Driver "i810"
Option "MonitorLayout" "NONE,CRT+LFP" # Can play movies!!! and shows desktop clone
#************
# #this doesn't working for playing movies -> show blue window
# Option "MonitorLayout" "CRT,LFP" # LFP is my LCD notebook panel and CRT is my monitor on TV-OUT / DON'T SWAP IT!!!
# Option "Clone" "on"
# both Option lines are UNcommented
#************
EndSection
# **************************************************
# Screen sections
# **************************************************
Section "Screen"
Identifier "LFP"
Device "LFP"
Monitor "Prestigio LFP"
DefaultColorDepth 24
Subsection "Display"
Depth 24
Modes "1280x800_60" "1024x768"
#Virtual 1280 800
EndSubsection
EndSection
Section "Screen"
Identifier "CRT"
Device "CRT"
Monitor "CRT"
DefaultColorDepth 24
Subsection "Display"
Depth 24
Modes "1024x768" "1024x768_100"
#Virtual 1280 800
EndSubsection
EndSection
Section "Screen"
Identifier "LFP Clone"
Device "LFP Clone"
Monitor "Prestigio LFP"
DefaultColorDepth 24
Subsection "Display"
Depth 24
Modes "1280x800"
#Virtual 1280 800
EndSubsection
EndSection
Section "ServerLayout"
Identifier "LFP"
InputDevice "Keyboard1" "CoreKeyboard"
InputDevice "Mouse1" "CorePointer"
InputDevice "SynapticsMouse1" "AlwaysCore"
Screen "LFP"
EndSection
Section "ServerLayout"
Identifier "LFP_Clone"
InputDevice "Keyboard1" "CoreKeyboard"
InputDevice "Mouse1" "CorePointer"
InputDevice "SynapticsMouse1" "AlwaysCore"
Screen "LFP Clone"
EndSection
Section "ServerLayout"
Identifier "CRT"
InputDevice "Keyboard1" "CoreKeyboard"
InputDevice "Mouse1" "CorePointer"
InputDevice "SynapticsMouse1" "AlwaysCore"
Screen "CRT"
EndSection
Tiskni
Sdílej: