Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Možná je to úplně mimo, ale zkoušel jste nvidia
i nvidia-legacy
( to je pro starší karty.. nevim, jestli se tam ta vase vejde;)?
Druhá věc je konfigurace X, já použil hwd
a bylo to naprosto bez problému. Měl jsem zvyk si přenášet konfigurační soubory, ale Arch mi zrovna xorg.conf nevzal, tak jsem si ho vygeneroval.
Xorg -configurenovy xorg.conf.new, ktery jsem presunul a prejmenoval na
/etc/X11/xorg.confKdyz jsem se ale do nej podival, tak mi tam chybely radky pro nastaveni obnovovacich frekvenci monitoru, defaultniho rozliseni a barevne hloubky a rekl bych, ze tam nebyly ani veci tykajici se klavesnice. Tak jsem to smazal a vygeneroval postaru xorg.conf prikazem
xorgconfigkde uz byly vsechny ty veci jako driv. Domnival jsem se totiz, ze tim nic nezkazim a kdyz ten prikaz navic funguje, tak jsem ho pouzil. Zkusim to cely smaznout a preinstalovat znovu - nastesti tam jeste nemam zadny data
/usr/lib/X11R6/modules
). Pak nainstaluj ovladače nvidia pomocí pacmana.
/usr/lib/xorg/modules
. ale to uz nahore bylo urcite receno. At posle log a uvidime co se da delat.
pacman -S nvidiaovladace pro graf. kartu NVIDIA a pozmenil xorg.conf dle README - zakomentoval jsem modul dri, odkomentoval jsem modul glx a zmenil pvladac z "vesa" na "nvidia". Pokud jsem toto provedl na Slackware (samozrejme po instalaci orig. ovladacu od NVidie), tak jsem nemel zadny problem. Zkontroloval jsem tez zda-li jsou moduly na spravnem miste => byly. Pri pokusu o spusteni Xek (startx) mi zcernala obrazovka a pouze v levem hornim rohu svitil kurzor - podtrzitko (ani neblikal - jenom svitil). Kdyz jsem se pak podival do logu, tak byl kratsi nez predchozi s ovladacem VESA, ale take v nem nebylo nic divneho - vsechny moduly natazeny bez problemu, zadna obnovovaci frekvence monitoru mimo rozsah. Z logu nelze az na par warnings nic zjistit. Log konci nasledujici hlaskou
(II) Loading extension XFree86-Misc (II) Loading extension XFree86-DGA (II) Loading extension DPMS (II) Loading extension TOG-CUP (II) Loading extension Extended-Visual-Information (II) Loading extension XVideo (II) Loading extension XVideo-MotionCompensation (II) Loading extension X-Resource (II) LoadModule: "glx" (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/extensions/libglx.so *** If unresolved symbols were reported above, they might not *** be the reason for the server aborting. Backtrace:a tady ten log konci. Vse se zda byt vporadku, ale akcelerovana Xka mi proste nejedou
Section "DRI"
i tam. GLcore si predpokladam podle howto zakomentoval taky. Zatim patram dal, nicmene tenhle postup u me fungoval bez sebemensich problemu -- geforce6600.
hwd -u
a lshwd -c
.
Tiskni
Sdílej: