Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Sice se tvářila ,že je v pořádku,ale ping fungoval jen na eth0 a na okolí ne.Nakonec jsem změny vrátil.Co rikalo
ip a
, co ip r
(teda pokud mas iproute2, jinak `ifconfig -a` a `route -n`)?
2:Jaké výhody plynou nahrazením coldplugu pomocí udev?AFAIK to tak delaji jina distra.
3:V biosu mám nastaven plug,n,play os installed YES.Co je pro Linux vhodnější,Yes nebo NO?Michani ruznejch dotazu do jednoho vlakna neni dobrej napad. Ta volba BIOSu AFAIK znamena, ze on sam nezkusi priradit IRQ a podobny veci kartam, nicmene mozna mam hodne zkreslenou predstavu.
1. Ne. Používám stablní větev + sem tam odmaskovaný balík z testovací větve (ale nikoliv kritickou systémovou komponentu). Doporučuji dělat totéž.Jo. Ono pouziti ~arch samozrejme ma svoje vyhody, ale jenom pokud clovek vi, co dela, a nebo pokud je masochista :)
2. Nevím. Z toho, co obačas zahlédnu mi ale přišlo, že je to naopak hotplug, jehož funkcionalita přechází na udev a coldplug je to co z něj zbylo. Pokud se pletu, tak mě někdo opravte.Toz opravuju. Udev nahrazuje coldplug (cti "coldplug je nahrazovan udevem"), tusim od 090.
Tiskni
Sdílej: