Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.6. Přehled novinek s náhledy v oznámení na blogu.
V Edici CZ.NIC, knižní řady správce české národní domény, vychází nová kniha Martina Malého Kódy, buildy, firmwary. Autor po půl roce od vydání předchozího titulu přichází se svou již sedmou knihou, tentokrát zaměřenou na vývoj programového vybavení pro embedded zařízení. Publikace s podtitulem Základy vývojářského řemesla pro tvůrce hobby elektroniky nabízí praktického průvodce pro všechny, kdo své projekty vytvořené s Arduinem
… více »V Brně na FIT VUT probíhá dvoudenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
QM_MODULES: Function not implementedNejprve jsem myslel, ze jsem neco blbe zaklikal v make menuconfig, tak jsem si to zopakoval (pridelal jsem si zbytecne 3h praci). Ale co - opakovani = matka moudrosti :), jenze vysledek stejny. Tak jsem se podival do logu boot.log a prisel prave na onu hlasku. Google poradil aktualizovat init-module-tools, ze by to pry melo zabrat, tak jsem ji stahnul z http://freshmeat.net/projects/module-init-tools/ a prelozil standartne
./configure make links (to radi README) make checkinstallTo probehlo bez chyb, tak jsem natesen na nove jadro provedl reboot a zkousel nabootovat - stejny vysledek :( Po zpetnem nahozeni jadra 2.4, a vypisu modprobe -V jsem zjistil, ze se stale pouziva stara verze (tusim 2.2). Jak mam OS prinutit, aby pouzival tu novou (3.2.2)? Napadlo me odinstalovat ten stary RPM balik, ale bojim se toho, abych pak nahodou nemel jeste vetsi problem a to treba nabootovat i se starym jadrem.. Preci jen je to server, ktery bych nerad odstavil, pac jsou tam data, ke kterym je nutno pristupovat... Co poradi zkuseni? Predem dekuji za vase namety, rady, postrehy, nazory...
[root@server100 root]# depmod -V module-init-tools 3.2.2 [root@server100 root]# modprobe -V modprobe version 2.4.22 modprobe: Nothing to load ??? Specify at least a module or a wildcard like \*Oc mu tedy jde?
Co takhle si přečíst překlad jádra
hlavně odstavec kde píšu "Takže máme rozbalené zdrojáky a třeba si přečíst jaký překladač a další podmínky musíme splňit pro to aby jsme to jádro řádně přeložily. Takže se koukneme do souboru /usr/src/linux/Documentation do souboru Changes kde najdeme co musíme mět za verze programů".
Jinak pokud používáte distribuci kde jsou balíčky proč nepoužijete balíčky pro svoji distribuci - jinak je už FC5
pcmciautils 004 - S tim se mi nejak nedari poprat :( Urcite potrebuji?Bohuzel se mi nedari stahnout nic z http://sourceforge.net (ani z mirror). Nevite, kde se daji stahnout nasledujici utility?
quota-tools 3.09 nfs-utils 1.0.5 oprofile 0.9Ze vysla FC5 jsem si vedom. Jenze na RH9 jsem uz udelal takovych zmen, ze UPGRADE na FC5 by zrejme neprosel a nechce se mi riskovat kolabs systemu. Aktualizaci krz balicky bych zkusit mohl, tot pravda, ale preci jen prelozit si to jadro sam me laka :).
Tady máš jedno vysvětlení, které se týká module-init-tools:
http://www.mobydisk.com/techres/linux_2.6.1_kernel.html
Tady je návod, jak na to:
http://www.root.cz/clanky/prechod-na-linux-kernel-2-6/
Tiskni
Sdílej: