Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Application 'mplayer' not available Aplikace nebyla nalezena ve vašem archivu. Většinou to znamená, že není dostupná pro vaši harwarovou platformu.V diskusi se o tom hojně diskutuje, ale zatim nezcela rozumím tomu vášemu linuxackému slangu.
V Quantianu mam na apt-get install mp
odpověd mj.:
mplayer mplayer-686 mplayer-custom mplayer-g4 mplayer-nogui mplayer-386 mplayer-altivec mplayer-doc mplayer-k6 mplayer-powerpc mplayer-586 mplayer-amd64 mplayer-fonts mplayer-k7 mplayerplug-in(ale taky se mi nedaří, ani přes
aptitude install mplayer
, anu přes apt-get install mplayer)
Tak jsem prolistoval ty "chybové" hlášky a našel ...
"mplayer" is a virtual package provided by:
mplayer-nogui mplayer-k6 mplayer-custom mplayer-586 mplayer-386
You must choose one to install.
No a po zadání aptitude install mplayer-586
už mi instalace jede.
Vybral jsem v jejím rámci font a je to celé. Mám mplayera i gmplayera ... $ gmplayer --version
MPlayer 1.0pre6-3.3.5 (C) 2000-2004 MPlayer Team
CPU: Intel (Family: 6, Stepping: 8)
Detected cache-line size is 64 bytes
MMX2 supported but disabled
SSE2 supported but disabled
CPUflags: MMX: 1 MMX2: 0 3DNow: 0 3DNow2: 0 SSE: 1 SSE2: 0
Compiled for x86 CPU with extensions: MMX SSE
Asi umělo, kdyby byl v nabídce - a v Debianu zatim neumim kompilovat. Procák je takovýto:
processor : 0 vendor_id : GenuineIntel cpu family : 6 model : 13 model name : Intel(R) Celeron(R) M processor 1.50GHz stepping : 8 cpu MHz : 1500.000 cache size : 1024 KB
Dík za tip. Na 40GB disku na noťasu mam Mandrivu 2006 a Quantiana, půl na půl, mam chuť se Quantiana zbavit - až bude nutno a málo místa. Nějak mi tu volbu ztěžujete , v Mandrivě si kompiluju vše, co se nechá
Ahaaaa, já to přehlíd, tam je i možnost mplayer-686 ...
Tiskni
Sdílej: