Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Muzes se prihlasit bud
- textove pres ssh - pak potrebujes na linux serveru ssh server (jeste jsem nevidel distribuci, kde by nebyl v absolutnim zakladu) a na klientovi ssh klienta :) - v linuxu zase zcela std., pro win je volne putty
- graficky do X win - na klientovi potrebujes X server (ano, na klientovi X server); t.j. na linuxu proste X Window, pro win si musis nejaky sehnat (nejake jsem zkousel, ale uz si to nepamatuju, kdyby jsi nic nenasel, tak holt pohledam). Na serveru pak musis nakonfigurovat zabezpeceni, aby ti to dovolilo vzdalene X pripojeni. Pokud znas Citrix, tak to je takova win parodie na X Window.
A cemu rikas "připojit do nějaký domény windows"? To jako overit login/passwd na activedirectory? Nebo "namapovat disky"? To prvni netusim, jestli lze, to druhe mount -t smbfs //win/adresar .......
kdyz to das do login scriptu (.profile, .bashrc apod.) a samozrejme povolis ve fstab, tak neni problem.
varinta B) stanice budou jen Xterminaly a vse pobezi na cenralnim serveru
nechapu, na co chces aplikaci, vzdyt je to jednorazova konfigurace site ...
getent passwdjinak je to opatření s /home k ničemu.
neuvazuj "windows way", musis vstrebat *nix principy, pak ti reseni vyplyne zcela samovolne.
Pokud potrebujes nekolik terminalu (pc), na kterych se bude stridat xx uzivatelu, potrebujes terminaly.
Pak uz (na *nixech) resis jenom technicke detaily, t.j. zabezpeceni (chmod a-x /home; .... ), zpusob spojeni (znakove ssh / graficky X) atd.
Zapomen na domeny, na active directory, na user profily a podobne win zverstva. Mysli *nix zpusobem!
Pak uz (na *nixech) resis jenom technicke detaily, t.j. zabezpeceni (chmod a-x /home; .... )
Tiskni
Sdílej: