Dnes je to 10 let, co byla vytvořena decentralizovaná kryptoměna Dogecoin. Autoři Billy Markus a Jackson Palmer ji původně zamýšleli jako vtip. Znakem kryptoměny je pes Shiba-Inu známý z internetových memů.
Google Chrome 120 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 120.0.6099.62 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 10 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána nová verze 2023.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Vypíchnout lze podporu Cloud ARM64, Vagrant Hyper-V a Raspberry Pi 5.
Společnosti IBM, Meta a dalších vice než 50 zakládajících členů (bez Microsoftu a OpenAI) vytvořili mezinárodní alianci AI Alliance pro spolupráci na vývoji a rozvoji otevřené, bezpečné a odpovědné umělé inteligence.
Služba pro hlídání uniklých hesel Have I Been Pwned oslavila 10. výročí. Troy Hunt ji spustil 4. prosince 2013 (Twitter).
Programovací jazyk HTML.
Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Příkaz "opakuj donekonečna" je nově v rozporu s podmínkami používání ChatGPT. Příkaz vedl k prozrazení trénovacích dat [/.].
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 14.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS. Vypíchnout lze podporu NO_COLOR a Debugger Adapter Protocol (DAP).
Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Zdravim, skus zaeditovat /boot/grub/menu.lst tak, ze do na koniec riadka 'kernel' pridas napr. vga=792
kernel /boot/vmlinuz root=/dev/hda5 ro vga=792
vid- http://www.linuxos.sk/zobraz_prispevok.php?forumid=12601
LILO podporuje taku vec, ako je mat obrazok ako pozadie pri zobrazeni ponuky operacnych systemov.
GRUB je na tom podobne.
Vyssie rozlisenie konzoly/terminalu a takisto zmienene logo Tuxa sa nastavujeme zapnutim podpory framebufferu v jadre Linux.
Na to, aby Linux jadro pri bootovani vedelo, ake rozlisenie ma pouzit, sa pouziva parameter vga
. Ak sa teda jadro spusta s tymto parametrom s vhodnymi hodnotami, ktore zapinaju framebuffer (vga=792 pre 1024x768 a 24 bit farbach) ci uz pod GRUBom alebo LILOm, okrem vyssieho rozlisenia by sa automaticky malo zobrazovat aj spominane logo.
Ak ho nie je vidiet (alebo je zmenene), pravdepodobne bolo odstranene (zmenene) pri kompilovani kernelu, co sa da napravit skompilovanim jadra nanovo.
PS: LILO obrazkove pozadie, GRUB obrazkove pozadie a Linux framebuffer spolu nesuvisia t.j. nie su na sebe zavisle.
Tiskni
Sdílej: