Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »Zdravim, skus zaeditovat /boot/grub/menu.lst tak, ze do na koniec riadka 'kernel' pridas napr. vga=792
kernel /boot/vmlinuz root=/dev/hda5 ro vga=792
vid- http://www.linuxos.sk/zobraz_prispevok.php?forumid=12601
LILO podporuje taku vec, ako je mat obrazok ako pozadie pri zobrazeni ponuky operacnych systemov.
GRUB je na tom podobne.
Vyssie rozlisenie konzoly/terminalu a takisto zmienene logo Tuxa sa nastavujeme zapnutim podpory framebufferu v jadre Linux.
Na to, aby Linux jadro pri bootovani vedelo, ake rozlisenie ma pouzit, sa pouziva parameter vga
. Ak sa teda jadro spusta s tymto parametrom s vhodnymi hodnotami, ktore zapinaju framebuffer (vga=792 pre 1024x768 a 24 bit farbach) ci uz pod GRUBom alebo LILOm, okrem vyssieho rozlisenia by sa automaticky malo zobrazovat aj spominane logo.
Ak ho nie je vidiet (alebo je zmenene), pravdepodobne bolo odstranene (zmenene) pri kompilovani kernelu, co sa da napravit skompilovanim jadra nanovo.
PS: LILO obrazkove pozadie, GRUB obrazkove pozadie a Linux framebuffer spolu nesuvisia t.j. nie su na sebe zavisle.
Tiskni Sdílej: