Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Základní deska: GIGABYTE GA-K8N-SLI - nForce4 SLi Procesor: AMD Athlon 64 3000+ Venice BOX, 939 Paměť: 2 x Corsair DIMM 512MB DDR 400MHz CL2.5 Grafická karta: MicroStar NX7600GS-T2D256EH 256MB, PCI-E Pevný disk: Western Digital Caviar WD2500KS - 250GB 16MB SATA II DVD-RW – DVD - RAM LG SuperMulti GSA-H20L černá OEM - DVD-R/+R, DualLayer Case: Thermaltake Mambo VC2000 – Middletower Zdroj: Fortron FSP400-60THN-P 400W
USB, multimediální vstupní zařízení, nejlépe bezdrátová již mohou způsobit komplikace (nevím, nevyznám se).Mam USB mys ktera jede uz i pri startu instalace, takze tvrzeni nevim, nevyznam se je jedno skrtnuto
Zřejmě se budeš muset rozloučit s Flash playerem, Operou a množstvím aplikací, které nebyly pro 64bit portovány. (nevyznám se, nevím
Proč? Jde přeci nainstalovat 32bitové distro. Zmíněný disk mi běhá perfektně.
zřejmě se budeš muset rozloučit s Flash playerem, Operoubohuzel nevim jak v suse ale v gentoo je na tohle 32 bitova opera nebo firefox i s flashem podobna situace je treba s mplayerem a win32 kodeky...v tom bych problem nevidel
Myslím, že sestava je slušná, nemám výtku.
V podstatě jediné co by mohlo být problematické (obecně, ne v této sestavě) je základní deska (čipset) a grafika. Co se grafiky týče, tak pro Linux nic lepšího než víceméně jakoukoliv nVidii vybrat nelze. Volba grafiky od nVidie tedy může plně záležet na ceně, výkonu, příp. dalších drobnostech jako je třeba pasivní chlazení.
Čipset od nVidie je taky supr. Rozhodně není v ničem špatný. Někdo zmiňoval problémy s NF2, ale to je trochu zastaralá záležitost. Já mám vyzkoušeno několik základních desek s nForce 3 a jednu s nForce 4. Vše bez problémů, ovšem a to je velmi důležité, nikde nepoužívám binární ovladače, vždy vanilla jádro a s tím to funguje zcela spolehlivě.
Ostatní komponenty budou fungovat s čímkoliv. (případný vadný kus může dělat problémy, ale to vždy a se vším)
Tiskni
Sdílej: