Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Ahoj. Pokousim se migrovat jeden server, ale mam nejake omezeni a proto mi vznikla tato otazka. Jak nastavit dva Primary DNS pro jednu domenu.
Jelikoz na server01.foo.com bezi DNS a cely webhosting, nikdo s tim nechce nic nedelat. Vim ze by nejjednossi bylo, aby se records prendaly na server02.foo.com, pak se DNS vyplo na server01, ale nemam k tomu pristup.
Proto se ptam, jestli se da vytvorit druhy primary DNS server, ktery bude mit uplne jine records nez ten prvni?
Ted mam nastaveni takove, ze na serveru01.foo.com je A record na server02.foo.com (da se pingnout z netu). U spravce domeny jsem vytvoril testovaci domenu test.com a nastavil jsem nameserver na server02.foo.com Bohuzel to nefacha.
Na serveru02.foo.com mam funkcni DNS z toho serveru pingnu i resolvuju test.com
Musim mit take na serveru01 record NS server02.foo.com?, aby to slo?
bind
u zanmená, že je to ten, na kterém se aktualizují údaje, a ostatní (sekundární) servery si je z něj kopírují. Takový djbdns
ale primární a sekundární servery nerozlišuje, tam je prostě vaše starost, jak zajistíte synchronizaci obsahu.
Pokud vám má někdo odpovědět konkrétně na váš problém, bude potřeba popsat o co se vlastně snažíte, v jakém prostředí, co znamená "nefachá to", "mít nastavený record" atd.
Dekuji za vasi odpoved. Myslel jsem ze to pisi docela konkretne.
Chci udelat druhy DNS (bind9) server v jedne domene, ale aby mohl mit jine zaznamy nez ten prvni.
Priklad:
Mam webhosting s DNS serverem na server01.foo.com. Tento server je DNS serverem pro radu domen (a.com, b.com, c.com)
Potrebuju udelat dalsi samostatny hosting (novy) take s vlastnim DNS serverem a to server02.foo.com, tedy na te same domene. Tento bude domovem pro domeny (d.com, e.com, f.com).
Presne tak to mam ted nastavene.
Kdyz dam dig foo.com
, tak pod AUTHORITY SECTION mi to vypise jen server01.foo.com. Nevipise me to ten server02.foo.com
Kdyz dam ping server02.foo.com
, tak je vse v poradku, protoze na server01.foo.com mam A record
Ovsem kdyz jsem u sravce domeny pro e.com zadal ten novy nameserver server02.foo.com, tak kdyz se ho snazim dig-nout tak vypise
;; AUTHORITY SECTION: info. 7200 IN SOA
tld1.ultradns.net. domadmin.ultradns.net. 2006133574 3600 1800 604800 3600
Spravne by se mel vypsat ten name server01.foo.com
foo.com
vás pro d.com
atd. nemusí vůbec zajímat – je to seznam jmenných serverů pro doménu foo.com
. server01.foo.com
a server02.foo.com
spolu nijak nesouvisí (mimo toho, že mají shodou okolností název v jedné doméně). Tj. z tohohle pohledu je věta "Chci udelat druhy DNS (bind9) server v jedne domene, ale aby mohl mit jine zaznamy nez ten prvni." dost mimo – přesnější by bylo "mám už jeden nameserver, a chci udělat ještě jiný na jiném počítači, který s tím původním nijak nesouvisí." server02.foo.com
, že je NS pro e.com
, a pak testujte kořenové servery .com
nebo správce domény e.com
, tam by se měla změna projevit nejdřív (parametrem @
určíte, který nameserver má dig
používat). Pokud zadáte server02.foo.com
jako NS pro e.com
, měl by dig vypsat server02.foo.com
, nikoli server01.foo.com
, to je předpokládám překlep.
Takze nakoc je vse funkcni.
Nastaveni druheho DNS systemu je takove, ze jsem jednuduse na server02 nakonfiguroval bind9 jako primarni DNS.
Na server01 je A record na server01.
Problem byl v tom, ze server02 nemel secondary DNS (tedy backup) a proto jedna z domen nefungovala i po nakonfigurovani u spravce domeny. Nekteri spravci vyzaduji dva servery.
Rad bych touto cestou podekoval panu Filipovi, ktery mi pomohl tento problem otestovat a vyresit.
Tiskni
Sdílej: