Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
#!/usr/bin/env python import sys,os def getlines(filename): lines = {} for num, line in enumerate(file(filename)): lines[line.rstrip()] = num + 1 return lines def compare(linesx, linesy): for line in linesx.keys(): if linesy.has_key(line): continue print linesx[line], line lines1 = getlines(sys.argv[1]) lines2 = getlines(sys.argv[2]) compare(lines1, lines2) print '-'*80 compare(lines2, lines1)A když to otestuju třeba na těchto souborech
$ cat soubor1 prvni spolecny treti tohle neni v tom druhem druhy $ cat soubor2 prvni druhy treti spolecny a tohle zase neni v tom prvnimTak to vypíše
$./difflines.py soubor1 soubor2 4 tohle neni v tom druhem --------------------------------------------- 5 a tohle zase neni v tom prvnimUkazuje to i čísla řádků.
import sys a = file(sys.argv[1]).readlines() b = file(sys.argv[2]).readlines() sys.stdout.writelines([x for x in a if not x in b]) sys.stdout.writelines([x for x in b if not x in a])... ale to je jen taková hříčka.
a, b=ARGV[0..1].map{|x| File.open(x).readlines } puts a-b; puts b-a?
$ cat soubor1 soubor2 | sort | uniq --unique a tohle zase neni v tom prvnim tohle neni v tom druhem
uniq --unique
, tak by toto bylo nejjednodušší řešení a bylo by to super, jen jsem to zkoušel takhle fláknout do linuxu a nic. (Takhle nechorchoj:22:56:12 ~$ cat soubor1 prvni spolecny treti tohle neni v tom druhem druhy chorchoj:22:56:16 ~$ cat soubor2 prvni druhy treti spolecny a tohle zase neni v tom prvnim chorchoj:22:56:18 ~$ sort soubor1 soubor2 | uniq --unique a tohle zase neni v tom prvnim tohle neni v tom druhem
sed -n "/$searchstr/=" $i >out.s
, kde $searchstr je vlastně regulární výraz a v $i je uložen název souboru dá se tedy nějak zjisti jestli něco našel a zapsal do souboru nebo to musím obejít nějak jinak. díky
man test ... -s soubor Pravda, když soubor existuje a má délku větší než nula. ...
1. soubor 1 2 3 4 2. soubor 1 2 4 5 Smíchaný soubor (jestli to dobře chápu) 1 1 2 2 3 4 4 5Pokud ho budu porovnávat po dvojicích, tak bude, podle mne, vyhazovat nesmysli typu 3 není v pravo a 4 není vlevo a to samé pro 4 a 5 ne? Pak jsi něco psal o nějakém velice jednoduchém sedu, ale to nějak nechápu.
3c3 < 3 --- > 4 4c4 < 4 --- > 5Ohledně toho jednoduchého sedu -- tento prokládaný soubor nemusíš read-ovat po jednom řádku (pokud má hodně řádků, tak si kernel užije naplno fork() a exec()
exec 3<soubor1
exec 4<soubor2
IFS=''
read -u 3 line1
read -u 4 line2
Napsat plně funkční diff nebude trivální. Začal bych tím, že bych nadefinoval zjednodušené zadání. Omezení by bylo takové, že je povolen maximální rozdíl 1 řádek v oblasti začínající a končící úplnou shodou.
Tiskni
Sdílej: