Český statistický úřad (ČSÚ): Průměrná hrubá měsíční mzda ICT specialistů v roce 2025 meziročně vzrostla o 6 % na téměř 100 tisíc korun. Nejlépe placeni byli vývojáři softwaru. Dlouhodobým trendem zůstává nízké zastoupení žen, a to jak mezi specialisty, tak studenty těchto oborů.
Ochranný svaz autorský (OSA) připravuje žalobu na společnost Suno, která umožňuje generování hudby pomocí umělé inteligence (AI). ČTK to sdělil předseda představenstva OSA Roman Strejček. Suno podle něj bez souhlasu využívá k trénování svých modelů hudbu autorů, které svaz zastupuje. Nedávný investigativní materiál magazínu The Atlantic ukázal, že firmy jako Suno nebo Udio k trénování modelů používají rozsáhlé databáze obsahující miliony skladeb. V databázích, které časopis zveřejnil, lze dohledat i písně řady českých a slovenských umělců.
Byl publikován přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vyřešen byl problém s macOS 27 Golden Gate. Vývoj lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
EU dnešním dnem zavedla clo ve výši 3 eur na balíky nízké hodnoty dovážené ze zemí mimo EU. To zahrnuje širokou škálu výrobků běžně nakupovaných on-line, jako jsou oděvy, hračky, elektronika a další spotřební zboží v hodnotě až 150 EUR.
Vyšel Redmine 7.0, jeden z nejlepších open source ticketovacích systémů. Došlo k migraci na Rails 8, vylepšení UI/UX, Workflow, byla přidána podpora náhledu pro Microsoft Office a LibreOffice dokumenty, došlo k výkonnostním optimalizacím a přibylo spoustu dalších oprav a novinek. Více informací v oficiálním oznámení.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 166 (pdf).
Blíží se prázdniny a než se rozutečete k moři, je na čase se opět sejít na Virtuální Bastlírně - pravidelném setkání elektroniků, ajťáků, bastlířů a obecně nadšenců do techniky. Co si pro vás strahovští bastlíři připravili tentokrát? Určitě proberou blížící se Linux Days i další události. U softwaru se chvíli zdrží a poví si kupříkladu o tom, jak se zbavit Bambu Cloudu, ale nepřijít o možnost ovládat tiskárnu na dálku. Řeč dojde i na AI,
… více »Vývojáři postmarketOS vydali verzi 26.06 tohoto operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 2.55.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 100 vývojářů, z toho 33 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Craig Loewen na blogu Microsoftu oznámil veřejnou preview verzi WSL kontejnerů, tj. linuxových kontejnerů ve Windows Subsystem for Linux (WSL). Spouští se příkazem wslc.exe.
Spravuji profesionální meteorologickou stanici (Meteos 5). Součástí dodávky je i program WinMeteo (samozřejmě pro Windows), který velice neochotně běží pod Wine. Dostal jsem od dodavatele i specifikaci protokolu, kterým meteostanice komunikuje skrz RS232 s PC, ale nemám v současnosti dost prostoru a času napsat program na obsluhu celého systému. Proto jsem sáhl po emulátoru QEMU.
Pod qemu mám rozjetý (legální) Windows 2003 server Standard Edition, ve kterém běží onen WinMeteo. Program funguje naprosto v pořádku, normálně komunikuje se stanicí přes COM2 namapovaný na /dev/ttyS1 v Linuxu.
Problém ovšem nastane v případě, kdy žádám o větší objem dat (tj. pokaždé, když chci downloadnout obsah paměti meteostanice). V okně, které zobrazuje statistiku připojení je vidět TX: 75B, RX: 277B. Od té doby se komunikace zadrhne a vše je ukončeno po cca 20 sekundách timeoutem.
Nejzajímavější však na celém problému je, že automatický download okamžitých hodnot (1x za minutu) projde úplně v pohodě, data se stáhnou, uloží a skript obsluhující informační systém vše v pořádku naimportuje do MySQL databáze. Komunikace s jiným přístrojem (GasMonitor Brüel & Kjæl na ttyS1 funguje jinak bez problému).
Celá věc mi nedala spát a po několika desítkách různých pokusů jsem si (se zavřenýma očima) půjčil od kolegy notebook s Windows XP, nainstaloval WinMeteo a tam se vše chovalo úplně normálně.
Nevěděl by, prosím, někdo recept jak "na to"? Možná jste již někdo řešil podobný problém.
Na závěr mého dotazu bych upřesnil pár detailů celého systému:
Jedná se o standardní 32-bitový PC, na kterém běží FC5.
stty hlásí:
[root@meteo ~]# stty -aF /dev/ttyS1 speed 57600 baud; rows 0; columns 0; line = 0; intr = ^C; quit = ^\; erase = ^?; kill = ^U; eof = ^D; eol = undef; eol2 = undef; start = ^Q; stop = ^S; susp = ^Z; rprnt = ^R; werase = ^W; lnext = ^V; flush = ^O; min = 1; time = 0; -parenb -parodd cs8 hupcl -cstopb cread clocal -crtscts -ignbrk -brkint -ignpar -parmrk -inpck -istrip -inlcr -igncr -icrnl -ixon -ixoff -iuclc -ixany -imaxbel opost -olcuc -ocrnl onlcr -onocr -onlret -ofill -ofdel nl0 cr0 tab0 bs0 vt0 ff0 -isig -icanon -iexten -echo echoe echok -echonl -noflsh -xcase -tostop -echoprt echoctl echoke
QEMU se spouští příkazem:
qemu -kernel-kqemu -m 128 -serial /dev/ttyS1 -hda Wserver2003.iso -cdrom winmeteo.iso -boot c\ -net nic -net tap
QEMU kompilované ze zdrojáků i s jaderným modulem KQEMU pod gcc 3.4.2.
Za případné odpovědi velice děkuji.
Výsledek je stejný, i když mu přidám paměti na 256 MB, 512 MB i více. Vzhledem k výsledku jsem nakonec uznal za dostačující mu nechat "jen" 128 MB paměti. Pro úplnost bych ještě dodal, že jsem si hrál i s nastavováním UART pro příslušný port.
Tiskni
Sdílej: