Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Spravuji profesionální meteorologickou stanici (Meteos 5). Součástí dodávky je i program WinMeteo (samozřejmě pro Windows), který velice neochotně běží pod Wine. Dostal jsem od dodavatele i specifikaci protokolu, kterým meteostanice komunikuje skrz RS232 s PC, ale nemám v současnosti dost prostoru a času napsat program na obsluhu celého systému. Proto jsem sáhl po emulátoru QEMU.
Pod qemu mám rozjetý (legální) Windows 2003 server Standard Edition, ve kterém běží onen WinMeteo. Program funguje naprosto v pořádku, normálně komunikuje se stanicí přes COM2 namapovaný na /dev/ttyS1 v Linuxu.
Problém ovšem nastane v případě, kdy žádám o větší objem dat (tj. pokaždé, když chci downloadnout obsah paměti meteostanice). V okně, které zobrazuje statistiku připojení je vidět TX: 75B, RX: 277B. Od té doby se komunikace zadrhne a vše je ukončeno po cca 20 sekundách timeoutem.
Nejzajímavější však na celém problému je, že automatický download okamžitých hodnot (1x za minutu) projde úplně v pohodě, data se stáhnou, uloží a skript obsluhující informační systém vše v pořádku naimportuje do MySQL databáze. Komunikace s jiným přístrojem (GasMonitor Brüel & Kjæl na ttyS1 funguje jinak bez problému).
Celá věc mi nedala spát a po několika desítkách různých pokusů jsem si (se zavřenýma očima) půjčil od kolegy notebook s Windows XP, nainstaloval WinMeteo a tam se vše chovalo úplně normálně.
Nevěděl by, prosím, někdo recept jak "na to"? Možná jste již někdo řešil podobný problém.
Na závěr mého dotazu bych upřesnil pár detailů celého systému:
Jedná se o standardní 32-bitový PC, na kterém běží FC5.
stty hlásí:
[root@meteo ~]# stty -aF /dev/ttyS1 speed 57600 baud; rows 0; columns 0; line = 0; intr = ^C; quit = ^\; erase = ^?; kill = ^U; eof = ^D; eol = undef; eol2 = undef; start = ^Q; stop = ^S; susp = ^Z; rprnt = ^R; werase = ^W; lnext = ^V; flush = ^O; min = 1; time = 0; -parenb -parodd cs8 hupcl -cstopb cread clocal -crtscts -ignbrk -brkint -ignpar -parmrk -inpck -istrip -inlcr -igncr -icrnl -ixon -ixoff -iuclc -ixany -imaxbel opost -olcuc -ocrnl onlcr -onocr -onlret -ofill -ofdel nl0 cr0 tab0 bs0 vt0 ff0 -isig -icanon -iexten -echo echoe echok -echonl -noflsh -xcase -tostop -echoprt echoctl echoke
QEMU se spouští příkazem:
qemu -kernel-kqemu -m 128 -serial /dev/ttyS1 -hda Wserver2003.iso -cdrom winmeteo.iso -boot c\ -net nic -net tap
QEMU kompilované ze zdrojáků i s jaderným modulem KQEMU pod gcc 3.4.2.
Za případné odpovědi velice děkuji.
Výsledek je stejný, i když mu přidám paměti na 256 MB, 512 MB i více. Vzhledem k výsledku jsem nakonec uznal za dostačující mu nechat "jen" 128 MB paměti. Pro úplnost bych ještě dodal, že jsem si hrál i s nastavováním UART pro příslušný port.
Tiskni
Sdílej: