Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Je mozne na tento stroj s Adaptec Host Raidem (intergrovan na desce) naistallovat Debian.
Jelikoz Debian mam vsude, tak bych ho preferovat pred SuSE nebo pred Redhatem, ke kterym je od IBM podpora.
Jakym zpusobem se takova vec resi? Source ovladace jsou na Adaptec strankach. Da se nejak pripravit installacni medium s podporou tohoto raidu?
Jeste dodam, ze to je SATA
Tak jsem to tak udelal. Raid bezi bez problemu.
Akorad jsem musel pouzit Debian Testing na installaci. Stable verze mi nepobrala SATA. Je to docela ostuda, ze to stable verze nezvladne. Dnes kazdy server ma SATA. I ty ovladace na ten HostRaid by tam mely byt. Trosku si rejpnu: "hold jen komercni distribuce si muzou dovolit jit s dobou. Ostatni zaostavaji".
Jeste by me zajimalo, jaky je asi rozdil, kdyz ten raid bezi pres md raid a nebo kdyby bezel pres ten HostRaid. Typoval bych, ze stejne ten HostRaid musi byt lepsi.
Me tam bezi jen server pro lokalni sit, takze by to melo byt v pohode. Predtim jsem mel starsi machinu take na md raidu, ale vyplivla mi deska, tak jsem koupil IBM.
Musim se priznat, ze si myslim, ze HostRaid plus radne ovladace musi mit neco do sebe. Musi to byt v necem lepsi.
Jinak me zarazi, ze linuxove distribuce tyto ovladace nemaji, teda vyjma tech komercnich. Proste nechapu, proc SuSE ovladace muze mit a Debian ne. Linux by mel byt vice jednotny, aby ovladace byly jedny a pro vsechny distra, ale to se nestane a proto windows bude vzdy vepredu co se ovladacu a aplikaci tyka. Na windows je vsechno, vsechny aplikace k tomu IBM serveru jsou pro windows. Jen neco je pro Linux a to jeste pro urcita distra. Pak clovek nema ani tu volbu.
Asi koupim SuSE Server za 50 dolacu a pristi tyden ho tam soupnu. Mam rad Debian, ale kdyz pak ma clovek vice starosti, tak radsi ustoupi jinemu distru.
Tiskni Sdílej: