Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Prvne jsem zkousel vybirat jednotlive balicky, pouze z 1. CD, ale pak se mi to nepodarilo nabootovat. Tak jsem tam nakonec dal jiny disk a dal jsem plnou instalaci.
Bohuzel nevim, jak se v Slackwaru nastavuji X-ka, protoze Xconfigurator nefunguje a samotne soubory si jen tak prepisovat netroufam. Mys to dela urcite, kdyz s ni nehybu, drzi se Fluxbox pri zivote, ale jak na ni sahnu, tak to spadne. Jinak Jak zacnu s mysi hned od zacatku, tak se v nem da asi tech 20 sec pracovat, pak to spadne, ale stejne v nem nejde nic spustit. Poslu za chvilku odkaz na obrazovku, co mi to vypisuje. Chybi mu nejaky soubor /usr/X11R6/share/fluxbox/nls/en_US/fluxbox.cat zkousel jsem ten stajny nahrat z adresare ..../cs_CZ/fluxbox.cat ale nepomohlo to. Ted se po padu Fluxboxu neda prepnout ani do konzole. Funguje jen Ctrl+Alt+DelNo USB mys nemam, ale zkus v konsoli spustit xorgsetup
, treba se to chytne. Kdyz ne pak zkus xorgcfg -textmode
.
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
Failed to read: session.screen0.iconbar.usePixmap
- to mi pripada ze by mohl byt problem s tim FluxBoxem - neco jsi asi pokazil. Zkus preinstalovat FluxBox. Zkus pomoci xwmconfig prepnout na jiny WM. Co se stane kdyz spustis pouze hole X
?
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
Tak jsem zkusil preinstalovat Slackware a uz to nejede cely. Nevim jestli je chyba na disku, ale preinstaloval jsem ho uz alespon poctvrte a kdyz najizdi, zacne vypisovat chyby i s adresama v pameti. Kdyz nabizi Login, tak napisu root a vypise asi dvacet radku s adresama a hlaskou Unable to handle kernel paging request at virtual address c7849af7 printing eip:...... Uz to asi vzdavam. Jeste zkusim vymenit disk.
Tiskni
Sdílej: