Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
no prakticky mate pravdu je to kompilovany pro i386Už delší dobu pro i486.
mno neni to pretaktovana 386, protoze nove procesory maji takove vychytavky jako vetsi cache, predikci skoku, moznost spracovat vice instrukci najednou...
jinak jadro existuje pro i686. A proc ne i zbytek baliku? Protoze se to zkouselo :) a dosle se k zaveru ze zrychleni je prilis nizke na to, aby se to vsechn prekompilovalo. ja si myslim, ze vyvojari debianu nejsou blby :)
pokud je totiz zrychleni 5% tak pri pouziti vimu, ktery zabira 0,00X procesroru to neni znat, trosku si polepsite optimalizaci jadra (to je) pripadne nejakych knihoven. pokud byste presto chtel kompilovat v debianu, tak existuje nastroj apt-buld
Kdyz porovnam optimalizaci pro i486 a pentium4, tak u vetsiny systemu je narost vykonu v jednotkach procent (takze vic to optimalizovat je naprosta blbost).
Dost take zalezi na nastaveni systemu-napr. subjektivne se mi Archlinux (ktery je pro i686) zda o dost pomalejsi, nez vyladeny Slackware (i486).
Vyjimkou jsou prave jmenovana multimedia. U blenderu je napriklad rozdil mezi i686 a pentium 4 v rozmezi 20%-100% v rychlosti renderu (u delsich renderu se zrychleni projevuje vic, tam byva zrychleni okolo 60% oproti i686).
... je narost vykonu v jednotkach procent (takze vic to optimalizovat je naprosta blbost).Este stale je tu ten SQLy pocit, ze "mam to optimalizovane".
Tiskni
Sdílej: