Byla vydána nová verze 5.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 12.5.6. Tor na verzi 0.4.8.6.
Šifrovací nástroj VeraCrypt v menším vydání 1.26.7 nejen opravuje chyby a aktualizuje podporované algoritmy (podrobnosti v poznámkách vydání), ale také přestává podporovat původní svazky TrueCrypt.
V sobotu 7. října proběhne Maker Faire Liberec, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Mastodon vydal výroční zprávu za rok 2022 (pdf).
Ubuntu Summit 2023 proběhne od 3. do 5. listopadu v Rize.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.12.0. Podrobný přehled novinek v Changelogu.
Linux ve Scratchi. Ne Linux v linuxové distribuci Linux From Scratch, ale Linux bežící v emulátoru procesoru RISC-V ve vizuálním programovacím jazyce Scratch.
Dnes ve 12 hodin začal další ročník CTF (Capture the Flag) soutěže The Catch: "Tentokrát nás kolegové z Forenzní laboratoře zavedou na loď plnou sofistikovaných síťových technologiích, kde soutěžící budou muset zvládnout náročné úkoly. Loď nese jméno našeho skvělého kolegy Josefa Vericha – síťového guru. Tradičně se soutěž koná v říjnu – měsíci kybernetické bezpečnosti."
Konference LinuxDays 2023 proběhne již tento víkend 7. a 8. října v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů.
Netflix v pátek 29. září odeslal poslední film na DVD (YouTube). Společnost dnes známá jako streamovací služba začala před 25 lety jako půjčovna filmů na DVD. Zákazník si DVD objednal na webových stránkách, odesláno mu ale bylo klasickou poštou. Po zhlédnutí jej vložil do obálky a poslal zpět.
no prakticky mate pravdu je to kompilovany pro i386Už delší dobu pro i486.
mno neni to pretaktovana 386, protoze nove procesory maji takove vychytavky jako vetsi cache, predikci skoku, moznost spracovat vice instrukci najednou...
jinak jadro existuje pro i686. A proc ne i zbytek baliku? Protoze se to zkouselo :) a dosle se k zaveru ze zrychleni je prilis nizke na to, aby se to vsechn prekompilovalo. ja si myslim, ze vyvojari debianu nejsou blby :)
pokud je totiz zrychleni 5% tak pri pouziti vimu, ktery zabira 0,00X procesroru to neni znat, trosku si polepsite optimalizaci jadra (to je) pripadne nejakych knihoven. pokud byste presto chtel kompilovat v debianu, tak existuje nastroj apt-buld
Kdyz porovnam optimalizaci pro i486 a pentium4, tak u vetsiny systemu je narost vykonu v jednotkach procent (takze vic to optimalizovat je naprosta blbost).
Dost take zalezi na nastaveni systemu-napr. subjektivne se mi Archlinux (ktery je pro i686) zda o dost pomalejsi, nez vyladeny Slackware (i486).
Vyjimkou jsou prave jmenovana multimedia. U blenderu je napriklad rozdil mezi i686 a pentium 4 v rozmezi 20%-100% v rychlosti renderu (u delsich renderu se zrychleni projevuje vic, tam byva zrychleni okolo 60% oproti i686).
... je narost vykonu v jednotkach procent (takze vic to optimalizovat je naprosta blbost).Este stale je tu ten SQLy pocit, ze "mam to optimalizovane".
Tiskni
Sdílej: