Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
.htaccess
RewriteEngine on RewriteBase /fotky RewriteRule ^index\.php - [L] RewriteRule ^style\.css$ - [L] RewriteRule ^src/(.*)$ $1 [L] RewriteRule ^(.*)$ index.php?url=$1 [L]Delam si jednoduchou aplikaci, ktera pri pristupu na
/fotky/fotka.jpg
obali fotku nejakou peknou strankou. Idea je ze na realnou fotku se dostanu pomoci /fotky/src/fotka.jpg
(na tuhle adresu se odkazu v tagu img).
S rewritem zacinam a tak nevim jestli je muj pristup OK. Momentalne to testuju tak, ze skript index.php
pouze vypise, co mu prislo v parametru url. Moje vysledky:
Na /fotky/fotka.jpg
aplikace spravne na obrazovku vypise "fotka.jpg" (stejne tak pro jakekoli jine url - napr. /fotky/blabla
vypise "blabla").
Na /fotky/index.php
a /fotky/style.css
take reaguje spravne (dostanu se na skutecne soubory), ale pri zadani /fotky/src/fotka.jpg
se na obrazovku zase vypise "fotka.jpg" - takze to nekde chytlo treti prepisovaci pravidlo - ja cekam ze se dostanu primo na fotku.
Muzete prosim poradit?
RewriteBase /fotky RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d RewriteRule ^(.*)$ index.php?q=$1 [L,QSA]Pokud soubor nebo adresář existuje, tak se na něj prvidlo nevztahuje, jinak se to předá index.php jako parametr...
/fotky
nahraju fotky co chci zverejnit. Pri pristupu napriklad na /fotky/test.jpg
zafunguje prepisovaci pravidlo na index.php?q=$1
. Ale porad potrebuju zpusob jak se k te fotce dostat (abych se na ni mohl z vygenerovane stranky odkazat) - nejlepe pridanim nejake pripony, napr. /fotky/test.jpg.real
.
Celkove mam, i po precteni dokumentace a ruznych "navodu" tak trochu chaoz v tom, jake je poradi vyhodnoceni pravidel a v tom, jakto ze prestoze mam za kazdym pravidlem [L]
tak se jeste jedno pravidlo aplikuje...
Tiskni
Sdílej: