Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Výchozí stav:
Požadavky:
GNU/GPL (Open Source) software
serverová část pro Linux, klientská část nezávislá - nejlépe přes web rozhraní
čeština v aplikacích (na straně klientů)
výhodná by bylo „přidání do stávajícího stavu“
Nadstandard:
možnost přístupu „z venčí“ např. pro obchodního zástupce
možnost práce offline (např. na notebooku na cestě) a pozdější synchronizace
po připojení.
Výchozí bod:
Z počátku jsem měl dva důvody. Prvním bylo to, že jsem kdysi byl u implementace informačního systému. Ten byl psán od nuly, fungoval přes webové rozhraní. Byl velmi rychlý. Zákazník řekl: chci tam mít toto - a bylo to tam. Chtěl jsem získat podklady, abych se do něčeho podobného pustil, ale nedostal jsem je (nebylo to free...). Protože nemám čas a síly začínat sám něco podobného, začal jsem hledat nějaká „předpřipravená“ řešení. Ve firmě navíc vyvstala potřeba nového účetního programu. Hledal jsem tedy účetní aplikace pro Linux (HoneyCalc, Alfa, Economy... a mnohé další). Měl jsem ve firmě předváděčku z Abry a z Smart4web (ten se nejvíc blížil mé představě, ale to už nebyl jen účetní program - a hlavně ta cena (!). Zkoušel jsem tedy Economy10, ale nepodařilo se mi je v CentOSu rozběhnout (dodatečně jsem zjistil, že problém byl ve změně defaultního hesla v novější verzi Firebird serveru). V mezičase jsem rozjel alespoň společné sdílení kalendářů přes WebDAV. Rád bych ale využil možnosti týmové spolupráce.
O čem uvažuji:
Děkuji za Vaše rady / zkušenosti:
Chci se zeptat, jestli něco z toho někdo provozjete? Jaké máte zkušenosti? Nebo byste doporučili něco jiného? Rád bych slyšel Vaše připomínky zeptal se na Vaše zkušenosti s instalací, konfigurací a funkčností. Děkuji moc za reakce.
OpenGroupware.org neumi ceske znaky... Jinak je to pouzitelne... nema to prelozene rozhrani do cestiny ...(neco mohu poslat).Tzn. že to používáte? Ta čeština je pro nasazení ve firmě problém, ale pokud by to mělo budoucnost (význam), klidně bych k lokalizaci / úpravám nějak přispěl...
Tak jsem po čase experimentování zúžil výběr na tři groupwary a doufám, že z nich vyberu ten hlavní. Tady je stručný výpis:
eGroupware
Původně už to vypadalo, že to bude vítěz.
+ přehledně zpracované a živé stránky s komunitní podporou
+ sponzoring např. RedHatu (projekt by nemusel skončit atd.)
+ většina užitečných funkcí
+ docela příjemný design
- je to stráášně pomalé
Zkoušel jsem laborovat s různými nastaveními i na straně serveru, ale more.groupware je prostě rychlejší...
more.groupware
Tady jsem se dostal od počátečního nadšení - přes zklamání - zase zpátky.
+ podstatně rychlejší než eGw
+ většina užitečných funkcí
+ docela příjemný design
+ základní moduly fungují
-stránky mrtvými odkazy (spící projekt?)
- nejistota dalšího vývoje (?)
- chyby v lokalizaci (a nejen v ní)
TUTOS
začínám mít stále víc v oblibě. Zkusil jsem verzi 1.3 beta a zdá se mi to nadějné. Oproti předchozím obsahuje některé užitečné moduly.
Uvažuji o nasazení s tím, že bych do něj dělal potřebné úpravy... (hmmm... "určitě" na to budu mít čas... :-/ )
+ modul faktury
+ rychlejší než eGw
- chybí napojení na IMAP
...
Pokud byste někdo měli nějaké praktické zkušenosti s provozem, budu za ně vděčný. Nerad bych vybral špatně a po půl roce zjistil, že je to problém... Díky!
No, prozatím jsem vybral eGroupware kvůli
- grafické podobě (aby to bylo přijatelné pro lidi, kt. to začnou poprvé používat)
- sponzorské podpoře RedHatu (takže doufám, že vývoj bude snad s nějakou zárukou pokračovat...)
Ale netvrdím, te je to nejlepší volba. Osobně se mi líbily i jiné, ale musel jsem se pro něco rychle rozhodnout, abych to mohl do určitého termínu nasadit.
Maily to nicméně má (příjem, odesílání i správu kontaktů - i když je to jednodušší než klasický e-mailový klient.
Tiskni
Sdílej: