Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Mobilní operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vodafone, T-Mobile a O2 vybudovali proti takzvanému spoofingu vzájemně propojené zabezpečení. Podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie.
Na minihoneypotech Turrisu se objevil poměrně rozsáhlý útok na FTP servery. Je zvláštní tím, že probíhá z mnoha IP adres zároveň, je relativně pomalý a k pokusům o přihlášení používá objemný slovník. Útok probíhá z rozsahu IP adres 45.78.4.1-45.78.7.254. Rozsah je registrován na společnost IT7 Networks Inc., která poskytuje hostingové služby. Mezi zasláním každé kombinace jména hesla může oběhnout od několika, do nižších desítek sekund
… více »Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.7 byla vydána nová verze 6.8 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Cecil bylo vybráno na počest amerického jazzového klavíristy a inovátora Cecila Taylora (YouTube).
Výchozí stav:
Požadavky:
GNU/GPL (Open Source) software
serverová část pro Linux, klientská část nezávislá - nejlépe přes web rozhraní
čeština v aplikacích (na straně klientů)
výhodná by bylo „přidání do stávajícího stavu“
Nadstandard:
možnost přístupu „z venčí“ např. pro obchodního zástupce
možnost práce offline (např. na notebooku na cestě) a pozdější synchronizace
po připojení.
Výchozí bod:
Z počátku jsem měl dva důvody. Prvním bylo to, že jsem kdysi byl u implementace informačního systému. Ten byl psán od nuly, fungoval přes webové rozhraní. Byl velmi rychlý. Zákazník řekl: chci tam mít toto - a bylo to tam. Chtěl jsem získat podklady, abych se do něčeho podobného pustil, ale nedostal jsem je (nebylo to free...). Protože nemám čas a síly začínat sám něco podobného, začal jsem hledat nějaká „předpřipravená“ řešení. Ve firmě navíc vyvstala potřeba nového účetního programu. Hledal jsem tedy účetní aplikace pro Linux (HoneyCalc, Alfa, Economy... a mnohé další). Měl jsem ve firmě předváděčku z Abry a z Smart4web (ten se nejvíc blížil mé představě, ale to už nebyl jen účetní program - a hlavně ta cena (!). Zkoušel jsem tedy Economy10, ale nepodařilo se mi je v CentOSu rozběhnout (dodatečně jsem zjistil, že problém byl ve změně defaultního hesla v novější verzi Firebird serveru). V mezičase jsem rozjel alespoň společné sdílení kalendářů přes WebDAV. Rád bych ale využil možnosti týmové spolupráce.
O čem uvažuji:
Děkuji za Vaše rady / zkušenosti:
Chci se zeptat, jestli něco z toho někdo provozjete? Jaké máte zkušenosti? Nebo byste doporučili něco jiného? Rád bych slyšel Vaše připomínky zeptal se na Vaše zkušenosti s instalací, konfigurací a funkčností. Děkuji moc za reakce.
OpenGroupware.org neumi ceske znaky... Jinak je to pouzitelne... nema to prelozene rozhrani do cestiny ...(neco mohu poslat).Tzn. že to používáte? Ta čeština je pro nasazení ve firmě problém, ale pokud by to mělo budoucnost (význam), klidně bych k lokalizaci / úpravám nějak přispěl...
Tak jsem po čase experimentování zúžil výběr na tři groupwary a doufám, že z nich vyberu ten hlavní. Tady je stručný výpis:
eGroupware
Původně už to vypadalo, že to bude vítěz.
+ přehledně zpracované a živé stránky s komunitní podporou
+ sponzoring např. RedHatu (projekt by nemusel skončit atd.)
+ většina užitečných funkcí
+ docela příjemný design
- je to stráášně pomalé
Zkoušel jsem laborovat s různými nastaveními i na straně serveru, ale more.groupware je prostě rychlejší...
more.groupware
Tady jsem se dostal od počátečního nadšení - přes zklamání - zase zpátky.
+ podstatně rychlejší než eGw
+ většina užitečných funkcí
+ docela příjemný design
+ základní moduly fungují
-stránky mrtvými odkazy (spící projekt?)
- nejistota dalšího vývoje (?)
- chyby v lokalizaci (a nejen v ní)
TUTOS
začínám mít stále víc v oblibě. Zkusil jsem verzi 1.3 beta a zdá se mi to nadějné. Oproti předchozím obsahuje některé užitečné moduly.
Uvažuji o nasazení s tím, že bych do něj dělal potřebné úpravy... (hmmm... "určitě" na to budu mít čas... :-/ )
+ modul faktury
+ rychlejší než eGw
- chybí napojení na IMAP
...
Pokud byste někdo měli nějaké praktické zkušenosti s provozem, budu za ně vděčný. Nerad bych vybral špatně a po půl roce zjistil, že je to problém... Díky!
No, prozatím jsem vybral eGroupware kvůli
- grafické podobě (aby to bylo přijatelné pro lidi, kt. to začnou poprvé používat)
- sponzorské podpoře RedHatu (takže doufám, že vývoj bude snad s nějakou zárukou pokračovat...)
Ale netvrdím, te je to nejlepší volba. Osobně se mi líbily i jiné, ale musel jsem se pro něco rychle rozhodnout, abych to mohl do určitého termínu nasadit.
Maily to nicméně má (příjem, odesílání i správu kontaktů - i když je to jednodušší než klasický e-mailový klient.
Tiskni
Sdílej: