Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
Knihovna libvpx byla vydána ve verzi 1.13.1. Řešena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2023-5217 (heap buffer overflow in vp8 encoding). Chyba je již opravena také v Chrome / Chromium 117.0.5938.132 a Firefoxu 118.0.1.
Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Výchozí stav:
Požadavky:
GNU/GPL (Open Source) software
serverová část pro Linux, klientská část nezávislá - nejlépe přes web rozhraní
čeština v aplikacích (na straně klientů)
výhodná by bylo „přidání do stávajícího stavu“
Nadstandard:
možnost přístupu „z venčí“ např. pro obchodního zástupce
možnost práce offline (např. na notebooku na cestě) a pozdější synchronizace
po připojení.
Výchozí bod:
Z počátku jsem měl dva důvody. Prvním bylo to, že jsem kdysi byl u implementace informačního systému. Ten byl psán od nuly, fungoval přes webové rozhraní. Byl velmi rychlý. Zákazník řekl: chci tam mít toto - a bylo to tam. Chtěl jsem získat podklady, abych se do něčeho podobného pustil, ale nedostal jsem je (nebylo to free...). Protože nemám čas a síly začínat sám něco podobného, začal jsem hledat nějaká „předpřipravená“ řešení. Ve firmě navíc vyvstala potřeba nového účetního programu. Hledal jsem tedy účetní aplikace pro Linux (HoneyCalc, Alfa, Economy... a mnohé další). Měl jsem ve firmě předváděčku z Abry a z Smart4web (ten se nejvíc blížil mé představě, ale to už nebyl jen účetní program - a hlavně ta cena (!). Zkoušel jsem tedy Economy10, ale nepodařilo se mi je v CentOSu rozběhnout (dodatečně jsem zjistil, že problém byl ve změně defaultního hesla v novější verzi Firebird serveru). V mezičase jsem rozjel alespoň společné sdílení kalendářů přes WebDAV. Rád bych ale využil možnosti týmové spolupráce.
O čem uvažuji:
Děkuji za Vaše rady / zkušenosti:
Chci se zeptat, jestli něco z toho někdo provozjete? Jaké máte zkušenosti? Nebo byste doporučili něco jiného? Rád bych slyšel Vaše připomínky zeptal se na Vaše zkušenosti s instalací, konfigurací a funkčností. Děkuji moc za reakce.
OpenGroupware.org neumi ceske znaky... Jinak je to pouzitelne... nema to prelozene rozhrani do cestiny ...(neco mohu poslat).Tzn. že to používáte? Ta čeština je pro nasazení ve firmě problém, ale pokud by to mělo budoucnost (význam), klidně bych k lokalizaci / úpravám nějak přispěl...
Tak jsem po čase experimentování zúžil výběr na tři groupwary a doufám, že z nich vyberu ten hlavní. Tady je stručný výpis:
eGroupware
Původně už to vypadalo, že to bude vítěz.
+ přehledně zpracované a živé stránky s komunitní podporou
+ sponzoring např. RedHatu (projekt by nemusel skončit atd.)
+ většina užitečných funkcí
+ docela příjemný design
- je to stráášně pomalé
Zkoušel jsem laborovat s různými nastaveními i na straně serveru, ale more.groupware je prostě rychlejší...
more.groupware
Tady jsem se dostal od počátečního nadšení - přes zklamání - zase zpátky.
+ podstatně rychlejší než eGw
+ většina užitečných funkcí
+ docela příjemný design
+ základní moduly fungují
-stránky mrtvými odkazy (spící projekt?)
- nejistota dalšího vývoje (?)
- chyby v lokalizaci (a nejen v ní)
TUTOS
začínám mít stále víc v oblibě. Zkusil jsem verzi 1.3 beta a zdá se mi to nadějné. Oproti předchozím obsahuje některé užitečné moduly.
Uvažuji o nasazení s tím, že bych do něj dělal potřebné úpravy... (hmmm... "určitě" na to budu mít čas... :-/ )
+ modul faktury
+ rychlejší než eGw
- chybí napojení na IMAP
...
Pokud byste někdo měli nějaké praktické zkušenosti s provozem, budu za ně vděčný. Nerad bych vybral špatně a po půl roce zjistil, že je to problém... Díky!
No, prozatím jsem vybral eGroupware kvůli
- grafické podobě (aby to bylo přijatelné pro lidi, kt. to začnou poprvé používat)
- sponzorské podpoře RedHatu (takže doufám, že vývoj bude snad s nějakou zárukou pokračovat...)
Ale netvrdím, te je to nejlepší volba. Osobně se mi líbily i jiné, ale musel jsem se pro něco rychle rozhodnout, abych to mohl do určitého termínu nasadit.
Maily to nicméně má (příjem, odesílání i správu kontaktů - i když je to jednodušší než klasický e-mailový klient.
Tiskni
Sdílej: