Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
emerge kdeavsak ked sa ho snazim spustit
startxtak dostanem chybu, ze nevie najst moduly:
... (EE) Failed to load module "i810" (module does not exist, 0) (EE) Failed to load module "mouse" (module does not exist, 0) (EE) Failed to load module "kbd" (module does not exist, 0) (EE) No drivers available. Fatal server error: no screens foundpritom
modprobe i810ho nacita a lsmod ho aj vypise. Po rucnom nacitani vypise to iste. Ked do xorg.conf do sekcie module dopisem
Load "i810"tak akurat dvakrat vypise ten chybajuci modul. Takze otazka znie, ako vysvetlit KDE, kde hladat tie moduly? Ked sa snazim zmenit ModulePath zo sekcie files suboru xorg.conf, (neviem co je spravna cesta) tak dostanem akurat chybu:
... (EE) Failed to load module "bitmap" (module does not exist, 0) (EE) Failed to load module "pcidata" (module does not exist, 0) (EE) No drivers available. Fatal server error: Unable to load required base modules, Exiting...Dopredu dakujem za kazde nakopnutie spravny smerom.
Proc pouzicas gentoo kdyz linuxu nerozumis?Gentoo pouzivam preto, ze mi vcelku vyhovuje a zatial pri nom aj planujem ostat. Priznavam, ze co sa tyka linuxu, tak som stale zaciatocnik.
Co tak pouzit vyhledavani?To sa samozrejme snazim ako prve, ked narazim na problem, ktory neviem ako riesit. Problem je ked clovek nievie dobre sformulovat "otazku".
Nejdriv si precti rozdili mezi moduly jadra a moduly xserveru.Dakujem hlavne za tuto poznamku, je mozne ze bez nej by som si stale neuvedomoval, ze je medzi danymi modulmi rozdiel.
Take si zjisti co je vlastne KDE a CO Xserver. Problem je v tom že nejde o KDE ale o to že xserver nemuže nalézt moduly.Hej, toto som si uvedomil v momente, ked som cital tvoju reakciu, takze sorry za zavadazajuci popis a dik za radu.
Tiskni
Sdílej: