Konference Prague PostgreSQL Developer Day 2026 (P2D2) se koná 27. a 28. ledna 2026. Konference je zaměřena na témata zajímavá pro uživatele a vývojáře. Příjem přednášek a workshopů je otevřen do 14. listopadu. Vítáme témata související s PostgreSQL či s databázemi obecně, a mohou být v češtině či angličtině.
Byl vydán Devuan 6 Excalibur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Kódové jméno Excalibur bylo vybráno podle planetky 9499 Excalibur. Devuan (Wikipedie) je fork Debianu bez systemd. Devuan 6 Excalibur vychází z Debianu 13 Trixie. Devuan 7 ponese kódové jméno Freia.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu poprvé překročil 3 %, aktuálně 3,05 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 27,18 %. Procesor AMD používá 67,10 % hráčů na Linuxu.
Joel Severin v diskusním listu LKML představil svůj projekt linuxového jádra ve WebAssembly (Wasm). Linux tak "nativně" běží ve webovém prohlížeči. Potřebné skripty pro převod jsou k dispozici na GitHubu.
Byla vydána nová verze 25.10.31 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
O víkendu probíhá konference OpenAlt 2025 (Stream). Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.
Josef Průša představil novou velkoformátovou uzavřenou CoreXY 3D tiskárnu Prusa CORE One L a nový open source standard chytrých cívek OpenPrintTag i s novou přepracovanou špulkou.
Na GOG.com běží Autumn Sale. Při té příležitosti je zdarma hororová počítačová hra STASIS (ProtonDB: Platinum).
Ubuntu 25.10 má nově balíčky sestavené také pro úroveň mikroarchitektury x86-64-v3 (amd64v3).
Byla vydána verze 1.91.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
./tools/wineinstall
WINE Installer v0.75
Running configure...
configure: creating cache config.cache
checking build system type... x86_64-unknown-linux-gnu
checking host system type... x86_64-unknown-linux-gnu
checking whether make sets $(MAKE)... yes
checking for gcc... gcc -m32
checking for C compiler default output file name... configure: error: C compiler cannot create executables
See `config.log' for more details.
Takže jsem to pak spustil s emualtorem 32bitu, tedy: linux32 ./tools/wineinstall ... a pak probehlo cele configure bez problemu a pri make to hodilo:
....
In file included from ../../include/windef.h:234,
from ../../include/wine/unicode.h:26,
from casemap.c:4:
../../include/winnt.h:866: error: conflicting types for âCONTEXTâ
../../include/winnt.h:715: error: previous declaration of âCONTEXTâ was here
....
../../include/winnls.h:750: warning: â__stdcall__â attribute ignored
../../include/winnls.h:751: warning: â__stdcall__â attribute ignored
../../include/winnls.h:753: warning: â__stdcall__â attribute ignored
../../include/winnls.h:754: warning: â__stdcall__â attribute ignored
../../include/winnls.h:756: warning: â__stdcall__â attribute ignored
../../include/winnls.h:757: warning: â__stdcall__â attribute ignored
../../include/winnls.h:758: warning: â__stdcall__â attribute ignored
....
make[2]: *** [casemap.o] Error 1
make[2]: Leaving directory `/home/mikirc/source/wine-0.9.18/libs/wine'
make[1]: *** [wine] Error 2
make[1]: Leaving directory `/home/mikirc/source/wine-0.9.18/libs'
make: *** [libs] Error 2
Takže teď se ptám co s tim? Wine verze 0.9.18 .. Děkuji za každou radu
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: