Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
takhle nejak to bylo ok(zelene sipky) ko(cervene sipky) ok:active udev ok:determining root device ko:Block device /dev/sda3 is not a valid root device ko:The root block device is unspecified or not detected Pleas specify device to boot or "shell" for a shell boot():: problem je ze nevim kde co mam opravit nebo kde sem co zvoral a jak :(
initramdisk
? Přihlásit se každopádně můžete tak, že v grub
u při výběru toho, co chcete bootovat, zmáčknete 'e' a tím můžete upravit konfiguraci toho, co se bude bootovat. Pokud chcete obejít startovací skripty a nabootovat v single modu, přidejte nakonec init=/bin/bash
.Pokud nepoužíváte initramdisk, znamená výpis podle mne to, že jádro rootfilesystém našlo, ale nenajde ho init skript Gentoo. Ale moje init skripty nikde neobsahují "determining root device", takže nevím, kde je chyba…
Vložte sem konfiguraci grubu, ať víme, jak se jádro vlastně spouští…
default 0 timeout 30 splashimage=(hd0,0)/boot/grub/splash.xpm.gz title=Gentoo Linux 2.6.17-r4 root (hd0,0) kernel /boot/kernel-genkernel-x86-2.6.17-gentoo-r4 root=/dev/ram0 init=/linuxrc ramdisk=8192 real_root=/dev/sda3 doscsi udev initrd /boot/initramfs-genkernel-x86-2.6.17-gentoo-r4
Tam bude zakopaný hafan. Bootujete přes initramdisk a parametremkernel /boot/kernel-genkernel-x86-2.6.17-gentoo-r4 root=/dev/ram0 init=/linuxrc ramdisk=8192 real_root=/dev/sda3 doscsi udev
real_root
kernelu říkáte, kde najde skutečný kořenový file systém. Zřejmě ho máte někde jinde než na /dev/sda3
. /dev/sda
může být SCSI disk, USB disk nebo SATA disk. Pokud by se jednalo o klasický IDE (PATA se tomu říká?), bylo by to /dev/hda
. Přičemž místo a
může být b
, c
, d
… a to jsou jednotlivé disky. Číslice za pak označuje pořadí partition (od 1). Jako parametr real_root
tedy musíte uvést zařízení, kde máte kořenový souborový systém (podle toho, jak jste jej při instalaci rozdělil fdisk
em).
(hd0,0)
v grub.conf je první partition na prvním harddisku (grub používá jiný způsob označování). Předpokládám, že to je /boot
partition, pokud /
následuje hned za ní, bylo by to /dev/sda2, pokud byste mezi nimi měl ještě swap, je /dev/sda3
správně. Druhý problém by mohl být, že nejde o SATA (nebo SCSI nebo USB) disk, ale PATA, pak by bylo /dev/hda3
.
Ještě mne napadla jedna věc – pokud se jedná o SATA nebo SCSI disk, musíte pro něj mít zakompilovanou podporu v jádře (klidně jako modul, když bootujete z ramdisku), a na ramdisku musí být v adresáři /dev
také vytvořena příslušná zařízení.
Pokud se vám to nepodaří rozběhat, napište jaký typ řadiče disku máte (PATA/SATA), od toho by se odvíjel další postup pátrání.
default 0 timeout 30 splashimage=(hd0,0)/boot/grub/splash.xpm.gz title=Gentoo Linux 2.6.17-r7 root (hd0,0) kernel /boot/kernel-genkernel-x86-2.6.17-gentoo-r7 root=/dev/ram0 init=/linuxrc ramdisk=8192 real_root=/dev/sda5 initrd /boot/initramfs-genkernel-x86-2.6.17-gentoo-r7po restartu mi napíše úplně stejnou hlášku jako zde při první otázce. Myslím si že bude problém někde u /dev/sd?, protože disky jsou připojený na 5 a 6 konektoru SATA, jelikož jenom tyto dva umí RAID. Po prvním nabootování z CD jen gentoo, není vidět žádný device na /dev/sd?, proto jsem dal "gentoo dmraid=X" a device se ukázaly. kořen mám určitě na /dev/sda5 a boot na /dev/sda1 předem díky za jakoukoliv radu či nápad
Tiskni
Sdílej: