Na čem pracovali vývojáři GNOME a KDE Plasma minulý týden? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Open source počítačová hra na hrdiny NetHack (Wikipedie, GitHub) byla vydána v nové verzi 5.0.0. První verze této hry byla vydána v roce 1987.
Evropská komise naléhavě vyzvala členské státy EU, aby kvůli ochraně nezletilých na internetu urychlily zavádění unijní aplikace pro ověřování věku a zajistily její dostupnost do konce roku. Členské státy mohou zavést aplikaci EU pro ověřování věku jako samostatnou aplikaci nebo ji integrovat do takzvané evropské peněženky digitální identity.
Richard Biener oznámil vydání verze 16.1 (16.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 16. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Zulip Server z open source komunikační platformy Zulip (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 12.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Před 30 lety, tj. v úterý 30. dubna 1996, byl spuštěn Seznam.cz.
Byly zpracovány a zveřejněny všechny videozáznamy, které stojí za zveřejnění, z konference FOSDEM 2026.
Od úterý 28. dubna musí nově uváděné notebooky v Evropské unii podporovat nabíjení přes USB-C. Jednotná nabíječka byla schválena Evropským parlamentem v říjnu 2022.
Byly publikovány informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-31431 pojmenované Copy Fail v Linuxu, konkrétně v kryptografii (AF_ALG). Běžný uživatel může získat práva roota (lokální eskalaci práv). Na všech distribucích Linuxu vydaných od roku 2017. Pomocí 732bajtového skriptu. V upstreamu je již opraveno. Zranitelnost byla nalezena pomocí AI Xint Code.
Textový editor Zed dospěl do verze 1.0. Představení v příspěvku na blogu.
/etc/init.d/hald start * Starting D-BUS system messagebus ... start-stop-daemon: stat /usr/bin/dbus-daemon-1: No such file or directory [ !! ] * ERROR: Problem starting needed services. * "hald" was not started. doctor log # /etc/init.d/dbus start * Starting D-BUS system messagebus ... start-stop-daemon: stat /usr/bin/dbus-daemon-1: No such file or directory [ !! ] doctor log #Pokud jste meli nekdo podibny problem nebo vite jak na toto, budu moc rad. Diky.
Evidentně ti chybí soubor /usr/bin/dbus-daemon-1, což asi není nic zvláštního, protože já ho na svém počítači taky nemámstat /usr/bin/dbus-daemon-1: No such file or directory
Podívej se, jestli nepoužíváš starý startovací skript pro D-BUS (/etc/init.d/dbus). Používej háčky a čárky, nejsme v počítačovém středověku. Nezapomeň nakrmit psa.
Takže díky za radu, pro příště si snad zapamatuju, že i toto je potřeba překontrolovat.
Jinak s českou klávesnicí. Ja vim, že uz nejsme se středověku, ale k práci diakritiku nepotřebuji, tak jsem docela odvykl a dá mě to námahu s ní psát, je to předi jen o dost čudélků navic.
Díky
Tiskni
Sdílej: