Po zveřejnění informací o bezpečnostních chybách společně pojmenovaných BootHole v zavaděči GRUB 2 v červenci loňského roku se na bezpečnost zavádění a zvláště zavaděče GRUB 2 blíže podívala řada expertů. Dnes byly zveřejněny informace o nalezených bezpečnostních chybách (Ubuntu, Debian, Red Hat, SUSE, …).
Komunita kolem Linuxu From Scratch (LFS) vydala Linux From Scratch 10.1 a Linux From Scratch 10.1 se systemd. Nové verze knih s návody na instalaci vlastního linuxového systému ze zdrojových kódů přichází s Glibc 2.33, Binutils 2.36.1 nebo Linuxem 5.10.17. Současně bylo oznámeno vydání verze 10.1 knih Beyond Linux From Scratch (BLFS) a Beyond Linux From Scratch se systemd.
Byla vydána beta verze multiplatformního vývojového prostředí Arduino IDE 2.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Arduino IDE 1.x je naprogramováno v Javě. Arduino IDE 2.x využívá Theia IDE a Electron.
iRed.team zveřejnil článek, jak si napsat vlastní bootloader. Autor k tomu používá NASM (Netwide Assembler).
Humble Bundle nabízí balík referenčních příruček z řady Pocket Reference od vydavatelství O'Reilly v digitální podobě bez DRM, a to za zvýhodněnou cenu aspoň 1-15 eur. Zaměřením jde především o unixové nástroje a programovací jazyky. Akce Humble Book Bundle: Pocket Reference Guides by O'Reilly trvá do 22. března.
Softwarový syntezátor pro Linux Yoshimi (fork ZynAddSubFX) byl vydán ve verzi 2.0. Lukáš Růžička představuje Yoshimi v článku Hahaha Yamaha aneb Jak si z notebooku udělat synťák? na MojeFedora.cz.
Byla vydána nová verze 21.0 komunitní edice multiplatformního v Javě naprogramovaného univerzálního SQL klienta a nástroje pro správu databází DBeaver (Wikipedie). Proběhla změna číslování. Verze 21.0 vychází po verzi 7.3. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 103 (pdf), HackSpace 40 (pdf), Wireframe 47 (pdf) a Hello World 15 (pdf).
Google na svém blogu věnovaném AI představil nový hlasový kodek Lyra. Kvalitou je kodek Lyra s datovým tokem 3 kbps srovnatelný s kodekem Opus s datovým tokem 8 kbps.
Po šestnácti měsících byla vydána nová verze 2.3 a krátce na to opravná verze 2.3.1 open source nástroje OnionShare pro přenos souborů, hostování webů a chatování přes Tor. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Pro Linux je OnionShare k dispozici také ve formátech Flatpak a Snap.
Zdravim vsechny priznivce Linuxu. Rad bych zprovoznil a vyuzival IDE interface na zvukove karte Sound Blaster AWE64. Pod Win jsem to kdysi tak pouzival, ale pod Linuxem vsak nevim jak to zaridit. Jelikoz jiz mam obsazene vsechny ctyri kanaly na radici a dalsi radic se mi kupovat nechce, tak mne napadlo vyuzit i interface na te zvukovce. Na netu jsem sice nasel nejake zminky o tom, ze to jde, ale nepochopil jsem co vsechno pro to musim udelat.
Predem diky Roman
This is the multiple IDE interface driver, as evolved from hd.c.
It supports up to six IDE interfaces, on one or more IRQs (usually 14 & 15).
There can be up to two drives per interface, as per the ATA-2 spec.
Primary: ide0, port 0x1f0; major=3; hda is minor=0; hdb is minor=64
Secondary: ide1, port 0x170; major=22; hdc is minor=0; hdd is minor=64
Tertiary: ide2, port 0x1e8; major=33; hde is minor=0; hdf is minor=64
Quaternary: ide3, port 0x168; major=34; hdg is minor=0; hdh is minor=64
fifth.. ide4, usually PCI, probed
sixth.. ide5, usually PCI, probed
Takže na řadiči nastavit adresu ide2 buďto propojkami nebo nějakým balíčkem isapnp a pokud jádro samo nenajde další ide tak mu dodat parametry ručně.
Tiskni
Sdílej: