abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 3
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1959 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: 2 monitory 2 plochy

    benyy avatar 13.8.2006 17:19 benyy | skóre: 14
    2 monitory 2 plochy
    Přečteno: 571×
    Dobry den, mam na grafice GeForce FX 5200 vystup DVI tak DSUB. Podarilo se mi rozebehnout Xineramu na dvou monitorech na teto karte. Chtel bych se ale zeptat zda by nejak slo abych mel misto roztazene plochy na kazdem monitoru jinou plochu, neroztazenou ??

    Odpovědi

    13.8.2006 17:54 Karel Borkovec | skóre: 28 | blog: HP_NX9010 | Tábor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 monitory 2 plochy
    Samozřejmě, že to lze. V konfiguráku Xek stačí nastavit 2 nezávislé screeny. Viz. výtah z mého:
    Section "Monitor"
        Identifier     "CRT-0"
        HorizSync       60.0 - 60.0
        VertRefresh     30.0 - 150.0
        Option         "DPMS"
    EndSection
    
    Section "Monitor"
        Identifier     "TV"
        HorizSync       30.0 - 70.0
        VertRefresh     50.0 - 160.0
        Option         "DPMS"
    EndSection
    
    Section "Device"
        Identifier     "nvidia0"
        Driver         "nvidia"
        BusID          "AGP:01:00:0"
        Screen          0
        Option "ConnectedMonitor" "CRT-0"
    EndSection
    
    Section "Device"
        Identifier     "nvidia1"
        Driver         "nvidia"
        BusID          "AGP:01:00:0"
        Screen          1
        Option "VertRefresh" "60"
        Option "ConnectedMonitor" "TV"
        Option "RenderAccel" "true"
        Option "TVStandard" "PAL-D"
        Option "TVOutFormat" "SVIDEO"
    EndSection
    
    Section "Screen"
        Identifier     "Screen0"
        Device         "nvidia0"
        Monitor        "CRT-0"
        DefaultDepth    24
        Option         "ConnectedMonitor" "CRT,TV"
        Option         "UseDisplayDevice" "CRT"
        SubSection     "Display"
            Depth       24
            Modes      "1024x768" "800x600" "640x480"
        EndSubSection
    EndSection
    
    Section "Screen"
        Identifier     "Screen1"
        Device         "nvidia1"
        Monitor        "TV"
        DefaultDepth    24
        Option         "TVStandard" "PAL-D"
        Option         "ConnectedMonitor" "CRT,TV"
        Option         "UseDisplayDevice" "TV"
        Option         "NoDDC" "1"
        Option         "NvAGP" "3"
        Option         "IgnoreEDID" "1"
        Option         "DigitalVibrance" "0"
        Option         "TVOutFormat" "SVIDEO"
        SubSection     "Display"
            Depth       24
            Modes      "800x600" "640x480"
        EndSubSection
    EndSection
    
    benyy avatar 13.8.2006 18:03 benyy | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 monitory 2 plochy
    nejak tedka nevim co presne, ja to takhle nejak mam

    viz. konfigurace

    takze bych mel akorat zmenit radek
    Screen	   "Screen1" LeftOf "Screen0"
    ??
    13.8.2006 21:23 Karel Borkovec | skóre: 28 | blog: HP_NX9010 | Tábor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 monitory 2 plochy
    Ten řádek určuje jen na které straně bude druhý display. Tak jak sem to pastnul mi to běhá už dlouho bez problémů...
    29.5.2007 14:24 kotz | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 monitory 2 plochy
    Řeším podobný problém. Mám nb a doma používám externí monitor, teď mám nastavení, že se mi externí zobrazí jako levá plocha, ale chtěl bych aby byl natvrdo nasměrován na konkrétní plochu a s interní si překlikávat mezi plochama jako normálně. Zkoušel jsem si xorg.conf upravit podle konfigůráku nahoře ale skončilo to pádem xwindow. Díky.
    Section "Device"
           Identifier       "Device Interni"
           Driver           "i810"
           BusID            "PCI:0:2:0"
           Option           "MonitorLayout" "NONE,LFP"
    EndSection
    
    Section "Device"
           Identifier       "Device Externi"
           Driver           "i810"
           BusID            "PCI:0:2:0"
           Option           "MonitorLayout" "NONE,CRT"
    EndSection
    
    Section "Device"
           Identifier       "Device Interni Dual"
           Driver           "i810"
           BusID            "PCI:0:2:0"
           Option           "MonitorLayout" "CRT,LFP"
           Screen           0
    EndSection
    
    Section "Device"
           Identifier       "Device Externi Dual"
           Driver           "i810"
           BusID            "PCI:0:2:0"
           Screen           1
    EndSection
    
    Section "Monitor"
            Identifier      "Interni Monitor"
            Option          "DPMS"
    EndSection
    
    Section "Monitor"
            Identifier      "Externi Monitor"
            Option          "DPMS"
            HorizSync       30.0 - 81.0
            VertRefresh     56.0 - 75.0
    EndSection
    
    Section "Screen"
           Identifier      "Screen Externi"
           Device          "Device Externi"
           Monitor         "Externi Monitor"
           DefaultDepth    24
           SubSection "Display"
                   Depth   16
                   Modes   "1280x1024" "1024x768"
           EndSubSection
           SubSection "Display"
                   Depth   24
                   Modes   "1280x1024" "1024x768"
           EndSubSection
    EndSection
    
    Section "Screen"
           Identifier      "Screen Interni"
           Device          "Device Interni"
           Monitor         "Interni Monitor"
           DefaultDepth	24
    	SubSection "Display"
    		Depth		1
    		Modes		"1280x800"
    	EndSubSection
    	SubSection "Display"
    		Depth		4
    		Modes		"1280x800"
    	EndSubSection
    	SubSection "Display"
    		Depth		8
    		Modes		"1280x800"
    	EndSubSection
    	SubSection "Display"
    		Depth		15
    		Modes		"1280x800"
    	EndSubSection
    	SubSection "Display"
    		Depth		16
    		Modes		"1280x800"
    	EndSubSection
    	SubSection "Display"
    		Depth		24
    		Modes		"1280x800"
    	EndSubSection
    EndSection
    
    Section "Screen"
           Identifier      "Screen Externi Dual"
           Device          "Device Externi Dual"
           Monitor         "Externi Monitor"
           DefaultDepth    24
           SubSection "Display"
                   Depth   16
                   Modes   "1280x1024" "1024x768"
           EndSubSection
           SubSection "Display"
                   Depth   24
                   Modes   "1280x1024" "1024x768"
           EndSubSection
    EndSection
    
    Section "Screen"
           Identifier      "Screen Interni Dual"
           Device          "Device Interni Dual"
           Monitor         "Interni Monitor"
    	DefaultDepth	24
    	SubSection "Display"
    		Depth		1
    		Modes		"1280x800"
    	EndSubSection
    	SubSection "Display"
    		Depth		4
    		Modes		"1280x800"
    	EndSubSection
    	SubSection "Display"
    		Depth		8
    		Modes		"1280x800"
    	EndSubSection
    	SubSection "Display"
    		Depth		15
    		Modes		"1280x800"
    	EndSubSection
    	SubSection "Display"
    		Depth		16
    		Modes		"1280x800"
    	EndSubSection
    	SubSection "Display"
    		Depth		24
    		Modes		"1280x800"
    	EndSubSection
    EndSection
    
    Section "ServerLayout"
            Identifier      "Dual"
            Screen          0 "Screen Interni Dual"
            Screen          1 "Screen Externi Dual" RightOf "Screen Interni Dual"
            InputDevice     "Generic Keyboard"
            InputDevice     "Configured Mouse"
            InputDevice     "Synaptics Touchpad"
            Option          "Xinerama" "true"
    EndSection
    
    Section "ServerLayout"
            Identifier      "Externi"
            Screen          "Screen Externi"
            InputDevice     "Generic Keyboard"
            InputDevice     "Configured Mouse"
            InputDevice     "Synaptics Touchpad"
    EndSection
    
    Section "ServerLayout"
            Identifier      "Interni"
            Screen          "Screen Interni"
            InputDevice     "Generic Keyboard"
            InputDevice     "Configured Mouse"
            InputDevice     "Synaptics Touchpad"
    EndSection
    
    Section "DRI"
            Mode    0666
    EndSection
    
    Section "ServerFlags"
    
    	#Option         "DefaultServerLayout" "Interni"
    	Option         "DefaultServerLayout" "Dual"
            #Option          "DefaultServerLayout" "Externi"
    
    EndSection
    
    Čas, který ušetříš tím, že si na to napíšeš program, strávíš tak, že se kocháš, jak dobře to funguje.
    13.8.2006 20:13 Haaja | skóre: 25 | blog: haaja | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 monitory 2 plochy
    Zrovna něco podobného jsem chtěl akorát jít řešit, takže problém jste vyřešil za mě touto otázkou. ;)
    benyy avatar 15.8.2006 17:03 benyy | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 monitory 2 plochy
    este by me tak zajimalo zda by slo na jednom monitoru klasicky textovy rezim a na druhem Xka ?? Protoze me Xka na obou nejak nestiha PC :P
    15.8.2006 18:23 Goffix | skóre: 25 | blog: Powered by ArchLinux | Hradec Králové
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 monitory 2 plochy
    Co mate za komp, ze to nestiha? Ja mam Durona@900,512MB RAM,GF440MX a jedu na dvou screenech no problemo... Nikdy jsem s tim nemel problem ani na 256MB RAM.

    Zradu bych hledal nejspis nekde jinde (teda nevim co mate za komp), jelikoz mam dost silnej pocit, ze dva SCREENy jedou porad na JEDNECH Xech.

    PS: Taky dost pochybuju, ze na jednom pujde text a na jednom Xka.
    31.8.2006 18:05 valesek | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 monitory 2 plochy
    Leda, ze by si roztah terminal pres celou obrazovku. :)
    benyy avatar 3.9.2006 13:01 benyy | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 monitory 2 plochy
    mam 1200 Durona, 512MB pameti. Je mi to taky divny, musim zkusit nahrat nejakou komplet distribuci (treba Ubuntu) jestli to je opravdu Hardwarem ci nastavenim.
    3.9.2006 17:55 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 monitory 2 plochy
    No tak vypni Xineramu :-), pak budes mit dve nezavisle plochy
    benyy avatar 3.9.2006 17:59 benyy | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 monitory 2 plochy
    ja ji mam vyplou, pocitac nabiha na obou, ale kdyz zacnou najizdet Xka tak se druhej monitor vypne
    3.9.2006 18:49 Karel Borkovec | skóre: 28 | blog: HP_NX9010 | Tábor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 monitory 2 plochy
    Máš v konfiguráku direktivu "UseDisplayDevice"?
    benyy avatar 6.9.2006 09:07 benyy | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 monitory 2 plochy
    nemam, k čemu to je dobré ??
    6.9.2006 17:51 Karel Borkovec | skóre: 28 | blog: HP_NX9010 | Tábor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 monitory 2 plochy
    Nastav si to tak jak jsem to sem hodil o pár příspěvků výše a bude Ti to fungovat (bez Xineramy), včetně té direktivy UseDisplayDevice (u Xorg 7 to bez ní nefunguje).
    matla avatar 6.9.2006 09:35 matla | skóre: 16 | Sticany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 monitory 2 plochy
    A mas binarni ovladace od nvidie??
    benyy avatar 6.9.2006 09:41 benyy | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 monitory 2 plochy
    Mam, cetl sem neco o tom TwinView ci jak se to menuje, ale nezkousel sem to. Jen tu Xineramu

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.