abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1997 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Problem s hodnotamy Horizontal a Vertikal

    17.8.2006 16:42 Mike.M | skóre: 8 | Bystrice 438
    Problem s hodnotamy Horizontal a Vertikal
    Přečteno: 206×
    Dobry den. Mam taky problem s SuSE10. Po nainstalovani nVidia ovladacu nejnovsich a po spusteni TuxRacer ci jinych mi monitor Hundai A70 napise out of range. prepsal sem xorg.conf a napsal hodnoty 64 a 60 pro bootsplashi mi jede na H64 V60, ale jak je prihlasovaci obrazovka tak uz H78 V73 ikdyz mam v /etc/x11/xorg.conf napevno vozene hodnoty. Sax mi spustit vubec nejde a pokud dam nastaveni rozliseni monitoru tak mam jen hodnoty 63Hz a 73Hz na 63Hz nejede vubec nic. a na 73Hz jak se mu zachce. treba Xka ukoncim a prihlaseni uz nenajede. Intuitivne napisi heslo a nenajede, jak opet ukoncim X ttak najede. Nevim si rady kde a co uz pomenit. Esi neexistuje nejaky .conf ktery ne jen pro uzivatele /to je blbost/ ale potrebuju napevno nastavit H64kHz a V60Hz.
        Identifier  "Hundai"
        HorizSync   64
        VertRefresh 60
    ale stejne si to hazi sve

    Odpovědi

    17.8.2006 18:35 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problem s hodnotamy Horizontal a Vertikal
    Nastavení v konfiguraci x serveru.

    Pokud se z monitoru načítají nesmysly zakažte načítání údajů z monitoru a potom se použijí udaje z HorizSync a VertRefresh.

    Více se dozvíte z logu Xek.

    pro ovladače nvidia:
    Option "UseEdidFreqs" "boolean"
    
        This option controls whether the NVIDIA X driver will use the HorizSync
        and VertRefresh ranges given in a display device's EDID, if any. When
        UseEdidFreqs is set to True, EDID-provided range information will override
        the HorizSync and VertRefresh ranges specified in the Monitor section. If
        a display device does not provide an EDID, or the EDID does not specify an
        hsync or vrefresh range, then the X server will default to the HorizSync
        and VertRefresh ranges specified in the Monitor section of your X config
        file. These frequency ranges are used when validating modes for your
        display device.
    
        Default: True (EDID frequencies will be used)
    
    Option "IgnoreEDID" "boolean"
    
        Disable probing of EDID (Extended Display Identification Data) from your
        monitor. Requested modes are compared against values gotten from your
        monitor EDID (if any) during mode validation. Some monitors are known to
        lie about their own capabilities. Ignoring the values that the monitor
        gives may help get a certain mode validated. On the other hand, this may
        be dangerous if you do not know what you are doing. Default: false (use
        EDID).
    
    Option "NoDDC" "boolean"
    
        Synonym for "IgnoreEDID"
    
    
    
    18.8.2006 07:59 Mike.M | skóre: 8 | Bystrice 438
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problem s hodnotamy Horizontal a Vertikal
    Zistil sem ze problem bude v Modeline. Az budu u PC tak vyzkousim. Nasel sem tady na foru odkaz na formular pro tyto hodnoty a vygeneroval sem si vlastni. tak ho zadam a uvidim.
    18.8.2006 15:29 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problem s hodnotamy Horizontal a Vertikal
    Na modeline se vykašli.

    Prostě nechápu proč každý cpe do svého konfiguráku nějaké modeline, já jsem je nikdy nepoužíval a vždy mě monitor šlapal OK.

    Modeline používej pouze jak máš nějaké nestandartní rozlišení na nestandartních kmitočtech.

    Vyhoď modeline a vyhoď HorizSync a VertRefresh a bude to šlapat ovladače si načtou obnovovací frekvenci z monitoru samy pokud to není nějaký starý šrot :-)

    Můj xorg.conf
    Section "ServerLayout"
        Identifier     "Default Layout"
        Screen      0  "Screen0" 0 0
        InputDevice    "Mouse0" "CorePointer"
        InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
    EndSection
    
    Section "Files"
        ModulePath      "/usr/lib/xorg/modules/extensions/nvidia"
        ModulePath      "/usr/lib/xorg/modules/extensions"
        ModulePath      "/usr/lib/xorg/modules"
        FontPath        "unix/:7100"
    EndSection
    
    Section "Module"
        Load           "dbe"
        Load           "extmod"
        Load           "fbdevhw"
        Load           "glx"
        Load           "record"
        Load           "freetype"
        Load           "type1"
    EndSection
    
    Section "InputDevice"
        Identifier     "Keyboard0"
        Driver         "kbd"
        Option         "XkbModel" "pc105"
        Option         "XkbLayout" "cz_qwerty"
    EndSection
    
    Section "InputDevice"
        Identifier     "Mouse0"
        Driver         "mouse"
        Option         "Protocol" "auto"
        Option         "Device" "/dev/input/mice"
        Option         "ZAxisMapping" "4 5"
        Option         "Emulate3Buttons" "yes"
    EndSection
    
    Section "Monitor"
        Identifier     "Monitor0"
        VendorName     "Monitor Vendor"
        ModelName      "Unknown monitor"
        DisplaySize     320    240
        Option         "dpms"
    EndSection
    
    Section "Device"
        Identifier     "Videocard0"
        Driver         "nvidia"
        VendorName     "Videocard vendor"
        BoardName      "NVIDIA GeForce 4 (generic)"
    EndSection
    
    Section "Screen"
        Identifier     "Screen0"
        Device         "Videocard0"
        Monitor        "Monitor0"
        DefaultDepth    24
        Option         "NoLogo"
        SubSection     "Display"
            Viewport    0 0
            Depth       24
            Modes      "1024x768" "800x600" "640x480"
        EndSubSection
    EndSection
    
    21.8.2006 12:13 Mike.M | skóre: 8 | Bystrice 438
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problem s hodnotamy Horizontal a Vertikal
    No srot to asi moc nebude je to novy Hundai LCD loni kupovany. Modeline mi tam udelalo SuSE standartne. Takze ja jeste nejsem tak zbehly, ale urcite pokud neni nutne tak pujde pryc. Rozliseni nemenim a frekvence taky ne. Dik za radu.
    21.8.2006 12:39 Vinicius | skóre: 10 | blog: viniciovy_postrehy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problem s hodnotamy Horizontal a Vertikal
    SaX jde spustit jen z prikazove radky a pri vypnutem X serveru. Jde o bug.

    Modelines jsou radky, ktere presne urcuji parametry zobrazeni a SaX je zasadne generuje spatne, takze bych v sekci "Monitor" zakomentoval radek usemodes (tim se modelines budou ignorovat) a nastavil jen rozsahy frekvenci, ktere jsou snad v navodu k monitoru.

    Mozna to bude chtit pohrat si s temi rozsahy frekvenci, ale rozhodne doporucuji uz jen rucne upravovat xorg.conf a nespoustet SaX, ktery tvrdohlave znovu a znovu generuje modelines.

    A pokud je v navodu k monitoru uvedeno 60Hz a X server nenajede, tak klidne zkuste nastavit 61Hz. Takhle bylo potreba oblafnout me stare Sampo.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.