V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
nemam vela skusenosti s krypovanym diskom. Chapem to tak, ze pri vhodnom kryptovani mojho HD (Ubuntu/Debian) budu udaje necitatelne pre kazdy iny PC na veky vekov, amen - az dokedy neposkytnem heslo.
Je to pravda, alebo iba reklama na kryptovanie?
A co keby moj HD niekto skusil precitat na Super pocitaci s desiatkami/stovkami vykonnych CPU(Alpha, Xeony)??? Ako dlho by to trvalo?
A je mozne napalit "kryptovane" CD/DVD, tak aby bolo bezpecne a aby som mohol mat na haku vsetkych ludi aj so super pocitacmi?
sorry za neodborne vyrazy, nie som guru.
teoriu som studoval, ale ide mi o nazor odbornika z praxe - teoria je niekedy ina ako prax - napr. Internet Exploder je podla reklamy rychly a bezpecny browser :)
dakujem.
to heslo nie je az taky problem: oblubeny citat z knihy v dlzke asi 100 znakov+10-15 miestne cislo, ktore si budem pamatat do konca zivota.
ide mi o sukromny NB, kedze casto cestujem a obcas sa "inteligenti" na hranici spytaju co mam v NB a ked ho zapnem a oni vidia bootovanie linuxu tak si hned predstavia film Matrix a hackersku komunitu.
nie som napalovac, ani zlodej softu o to nejde, ale nemam rad primitivov, ktori poznaju winXP, e-cko Internet Explodera a tym to konci a davaju mi primitivne otazky kde som ukradol taky krasny a rychly system.
spomeniem GNU/GPL a oni sa hned loguju do policajnej databazy, aby zistili co to je za organizaciu to GNU/GPL:).
dik moc za odpoved, aj tak sa mi to zda neuveritelne, ze to poskytuje taku super ochranu dat.
neviete sa vyjadrit aj k tym sifrovanym CD/DVD - napalim to ako sifrovane data cez k3b, alebo treba nejaky specialny soft na palenie udajov z kryptovaneho disku?
A este nieco - ovplyvnuje kryptovanie HD jeho zivotnost???
Videl som uz tisicky roznych myslienok "pod ciarou"-neviem odborny nazov pre tu vetu.
Ale musim povedat ze ten Vas/Tvoj je absolutne naj, naj, naj.
Fakt dobre.
Je ta myslienka copyrighted, alebo je to GPL???
Myslim ze mozete tuto otazku o sifrovani odfajknut ako vyriesenu.
OK, dik, v pohode. HOWTO sifrovane CD/DVD uz vygooglujem.V podstatě to jde zařídit stejně, jako u disků – pomocí
dm-crypt
. Ale pojede to (asi zatím) jen v Linuxu.
Ale musim povedat ze ten Vas/Tvoj je absolutne naj, naj, naj. Fakt dobre. Je ta myslienka copyrighted, alebo je to GPL???Měl jsem tam jinou, ale ta byla moc (před)volební, toto je její náhrada. Srovnatelných výroků se dá najit mnoho a mnoho.
and to be honest with you, ked budem velky a bohaty, tak sa chystam zohnat malicky skleneny privesok naplneny niecim veeeeeeeelmi ucinnym - takze na vymenu hesla za oko budu mat zli ujovia iba 10 sekund :)
musim ist testovat najnovsi KNOPPIX.
koncim, dovi zajtra.
dik za informacie.
Tiskni
Sdílej: