Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
nemam vela skusenosti s krypovanym diskom. Chapem to tak, ze pri vhodnom kryptovani mojho HD (Ubuntu/Debian) budu udaje necitatelne pre kazdy iny PC na veky vekov, amen - az dokedy neposkytnem heslo.
Je to pravda, alebo iba reklama na kryptovanie?
A co keby moj HD niekto skusil precitat na Super pocitaci s desiatkami/stovkami vykonnych CPU(Alpha, Xeony)??? Ako dlho by to trvalo?
A je mozne napalit "kryptovane" CD/DVD, tak aby bolo bezpecne a aby som mohol mat na haku vsetkych ludi aj so super pocitacmi?
sorry za neodborne vyrazy, nie som guru.
teoriu som studoval, ale ide mi o nazor odbornika z praxe - teoria je niekedy ina ako prax - napr. Internet Exploder je podla reklamy rychly a bezpecny browser :)
dakujem.
to heslo nie je az taky problem: oblubeny citat z knihy v dlzke asi 100 znakov+10-15 miestne cislo, ktore si budem pamatat do konca zivota.
ide mi o sukromny NB, kedze casto cestujem a obcas sa "inteligenti" na hranici spytaju co mam v NB a ked ho zapnem a oni vidia bootovanie linuxu tak si hned predstavia film Matrix a hackersku komunitu.
nie som napalovac, ani zlodej softu o to nejde, ale nemam rad primitivov, ktori poznaju winXP, e-cko Internet Explodera a tym to konci a davaju mi primitivne otazky kde som ukradol taky krasny a rychly system.
spomeniem GNU/GPL a oni sa hned loguju do policajnej databazy, aby zistili co to je za organizaciu to GNU/GPL:).
dik moc za odpoved, aj tak sa mi to zda neuveritelne, ze to poskytuje taku super ochranu dat.
neviete sa vyjadrit aj k tym sifrovanym CD/DVD - napalim to ako sifrovane data cez k3b, alebo treba nejaky specialny soft na palenie udajov z kryptovaneho disku?
A este nieco - ovplyvnuje kryptovanie HD jeho zivotnost???
Videl som uz tisicky roznych myslienok "pod ciarou"-neviem odborny nazov pre tu vetu.
Ale musim povedat ze ten Vas/Tvoj je absolutne naj, naj, naj.
Fakt dobre.
Je ta myslienka copyrighted, alebo je to GPL???
Myslim ze mozete tuto otazku o sifrovani odfajknut ako vyriesenu.
OK, dik, v pohode. HOWTO sifrovane CD/DVD uz vygooglujem.V podstatě to jde zařídit stejně, jako u disků – pomocí
dm-crypt
. Ale pojede to (asi zatím) jen v Linuxu.
Ale musim povedat ze ten Vas/Tvoj je absolutne naj, naj, naj. Fakt dobre. Je ta myslienka copyrighted, alebo je to GPL???Měl jsem tam jinou, ale ta byla moc (před)volební, toto je její náhrada. Srovnatelných výroků se dá najit mnoho a mnoho.
and to be honest with you, ked budem velky a bohaty, tak sa chystam zohnat malicky skleneny privesok naplneny niecim veeeeeeeelmi ucinnym - takze na vymenu hesla za oko budu mat zli ujovia iba 10 sekund :)
musim ist testovat najnovsi KNOPPIX.
koncim, dovi zajtra.
dik za informacie.
Tiskni
Sdílej: