V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
adduser xyz
(kde xyz je žádané jméno), pak napiš passwd xyz
, změň heslo, odhlaš se (logout), stiskni Alt+F7 a přihlaš se na nově vytvořeného uživatele.
A povídání o tom kdo je zlý a hodný si prosím nech…
Nevím, čím to je, ale poslední dobou mám pocit, že se tu čím dál častěji objevují provokatéři, kteří mají perverzní zálibu v tom, že pokládají dotazy, na které se nedá rozumně odpovědět, navíc s naprosto stupidními titulky, a když se dočkají jediné možné reakce, začnou nadávat na ty namyšlené linuxáky, kteří chudákovi začátečníkovi neporadí a jen se do něj navážejí. Je mi z toho trochu smutno…
P.S. Tento příspěvek jsem chtěl napsat ještě předtím, než jsem viděl vaši reakci, na niž právě odpovídám. Neudělal jsem to - protože jsem si nebyl jistý, zda by to vůči vám nebylo nespravedlivé. Inu, spletl jsem se…
Znáš fyziologické hodnoty všech položek biochemického vyšetření krve? Já ano.Tak to se máš...
Diskusní fóra jsou od toho aby si lidé vyměňovali informace.Diskusní fóra jsou od toho, aby si slušní lidé konstruktivně vyměňovali informace, nejlépe podle následujícího návodu: http://www.catb.org/~esr/faqs/smart-questions.html
2) Zdá se mi zbytečné zakládat dalšího uživatele když jiný než já není.Jistě, Ty jsi neomylný, když budeš pracovat jako root, jistě nikdy omylem neodklepneš nějakou systémově destruktivní akci, které bys litoval...
3) Domníval jsem se, že komunita kolem linuxu je komunita inteligentních lidí, ale jak tak koukám byl to omyl. Dávám prosté otázky a chci prosté odpovědi. A vy umíte jen kritizovat. Takhle mnoho příznivců linux nezíská. A věřte, že je mi to líto protože Microsoft taky moc nemusim.Myslím, že zde přítomným absence některých lidí vadit nebude.
Znáš fyziologické hodnoty všech položek biochemického vyšetření krve?Neznám, až budu chtít znát nebude mi narozdíl od tebe líno si něco přečíst a vygooglit. (Odpověď na tvou otázku.) Tvé mimounixové znalosti jsou v tomto případě naprosto irelevantní.
Tiskni
Sdílej: