Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Uááá, děsný dotaz, ale překonám se.
Zkusil jste, zda vám pro inkriminované weby funguje resolving? Tj., pokud zkusíte host www.centrum.cz, řekne vám to IP adresu, anebo to zahlásí chybu?
A jinak si neodpustím - proč to neřešíte s tím kámošem?
Nevím sice, jak souvisí "ten router přes wifi" s čímkoliv ostatním, ale je mi to celkem fuk. Vy jste to postuloval jako BIND problém, nicméně pokud na to blbé centrum pingnete, tak vám zjevně DNS funguje.
Jiný problém budete holt muset popsat od základu podrobněji, coby kuřák mám poničený čich, takže to místo vás nevyčuchám. A co jsem tak zaslechl, ostatním kolegům se jak na potvoru rozbily křišťálové koule...
To je asi nerelevantní dotaz, nemyslíte? Jestliže mu resolving funguje u pingu, není důvod, aby mu nefungoval v browseru, ne? I když, u Windows si nelze být ničím jist...
Ovšem dokážu si představit, že by mohl mít "BIND" nastaven jako proxy, a to by nejspíš nefungovalo... Ale stejně tak si dokážu představit X dalších možných problémů - jenže bez informací od tazatele se jaksi není od čeho odpíchnout...
Ano, problém byl úplně jinde... Sice nikdo neví co kde jak a proč, ale hlavně, že je problém vyřešen. :-/
PS: Jo tak, vám šlo s tím BIDNem o to, že na lokální mašině mu běží BIND, ale ona sama resolvuje přes něco jiného. Joo, i takový problém jde vyrobit No, nechme toho, hlavně, že je vymalováno. Což se nedá říct o naší kuchyni a mojí začínající dovolené...
Asi budu muset vážně sepsat nějaké pojednání o tom, jak se ptát, je až k nevíře, jak nepřekonatelný problém to je… :-( Takže jen stručně: místo zmatených a mlhavých náznaků zkuste jasně a co nejpřesněji popsat:
Ve vlastním zájmu také začněte používat interpunkci a pokud možno i diakritiku, jinak riskujete, že ostatní nebudou mít trpělivost váš text luštit.
Tiskni
Sdílej: